Mire jó az ánizsmag tea?

Mire jó az ánizsmag tea?

Az ánizsmag tea egy rendkívül aromás, kellemes ízű tea, amely egész évben fogyasztható gyógyteaként melegen, vagy hűsítő italként nyáron. Bárhogy is fogyasztod, mindenképpen részesülsz jótékony hatásaiból. Lássuk, melyek ezek!

ánizsmag tea hatásaiMi az ánizs tea?

 

Az ánizs teát a Pimpinella anisum, vagyis az ánizs növény magjaiból készítik. Az ánizst már évezredek óta termesztik és széles körben használják a Közel-Keleten és a Földközi-tenger térségében fűszernövényként. Gyógyhatásait már az ókorban is ismerték és rendszeresen használták elsősorban emésztési panaszok enyhítésére. Napjainkban leggyakrabban köptetőt készítenek belőle és torokfertőtlenítő cukorkákhoz használják fel illóolaját.

Az ánizsnak nagyon jellegzetes íze van, könnyen felismerhető. Nagyon hasonlít az édesköményhez, nem csak ízében, de gyógyhatásait tekintve is.

 

Az ánizs tea hatása az emésztésre

Az ánizs legfőbb gyógyhatása, hogy jótékonyan hat az emésztésre. Étvágyjavító, emésztésserkentő, puffadásgátló és szélhajtó. Serkenti az epetermelést, segíti a zsírok bontását, enyhe hashajtó hatással rendelkezik. Emiatt számos gyomorkeserű kedvelt összetevője is, melyet aperitifként fogyasztanak étkezések előtt.

Az ánizsmagból készített teát célszerű étkezések előtt fél órával elfogyasztani, lehetőleg ízesítés nélkül, amennyiben étvágyjavító hatását szeretnénk kiaknázni.

Puffadásgátló, emésztésjavító és szélhajtó tulajdonságát pedig úgy tudjuk hasznosítani, ha étkezést követően fél-egy órával fogyasztunk belőle egy bögrével.

 

Ánizs tea hatásai a légutakra

Az emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatásai mellett, az ánizsmagnak a másik fő gyógyhatása a légúti megbetegedéseknél érhetőt tetten. Több fronton is jótékonyan hat: segít fellazítani a letapad váladékot, ezért köptetőként nagyszerűen funkcionál. Emellett görcsoldó hatású, így szünteti a görcsös köhögést, akár asztmánál és hörghurutnál is használható a köhögési rohamok enyhítésére. Kiváló gyulladáscsökkentő, megnyugtatja a légúti irritációt, és csillapítja a torokfájást. Mivel jelentős fertőtlenítő hatással is rendelkezik, ezért nem csak a tüneteket képes enyhíteni, de felveszi a harcot a légúti megbetegedést okozó baktériumokkal és vírusokkal szemben. Ennek köszönhetően lerövidítheti a betegség lefolyási idejét, gyorsítja a gyógyulást.

 

Segíti a tejelválasztást

Bár a szoptatás ideje alatt bármilyen gyógynövény alkalmazását meg kell fontolni, jó bizonyítékok vannak arra, hogy az ánizs tea növelheti a tejtermelést, mivel fokozza a tejelválasztást. Rendszeres fogyasztás mellett az ánizs hatóanyagai bekerülnek az anyatejbe is, ezért, ha a kisbabának az anyatej emésztésével gondja van és emiatt hasfájós, rá is pozitívan fog hatni. Figyelni kell azonban arra, hogy esetlegesen hasmenést válthat ki a kisbabánál. Ha ezt tapasztaljuk, mindenképpen függesszük fel az ánizs tea fogyasztását. Ánizs tea hasfájós kisbabáknak.

 

Kisbabáknak is jó hasfájásra?

Kisbabáknál gyakori jelenség, hogy nem jól emésztik az anyatejet. Ez leggyakrabban akkor fordul elő, ha nem jó a tej összetétele. A kismamának figyelnie kell a táplálkozására. A zsíros, túl fűszeres vagy magas cukor tartalmú élelmiszerek gyakori fogyasztása az anyatejen keresztül emésztőrendszeri panaszokat okozhat a kisbabánál. Néhány gyógynövény főzet segíthet ezen a panaszon, így a kamilla, az édeskömény és az ánizs is. Az ánizs tea 6 hónapos kortól javasolt, újszülötteknek ne adjunk ánizs teát!

Csillagánizsból egyáltalán ne készítsünk főzetet babák számára. A kínai csillagánizs biztonságos ugyan, de sajnos sok helyen japán csillagánizzsal helyettesítik, amely leginkább dekorációs célokat szolgál. Az Egyesült államokban több kisbabánál okozott mérgezési tüneteket a japán csillagánizs, ezért a nemzetközi egészségügyi ajánlások tiltólistára tették a csillagánizs teát.

Sajnos az ánizs túlzott bélmozgást okozhat, illetve a baba érzékeny is lehet rá, ez pedig hasmenést, súlyos esetben hányást okozhat. Emiatt én magam nem is javaslom az ánizsmag tea kipróbálását csecsemőknél. Alkalmazzunk inkább kamilla vagy édeskömény főzetet, ha szükséges.

 

Az ánizsmag tea gyulladáscsökkentő hatású

Az ánizsmag számos gyulladáscsökkentő vegyületet tartalmaz, emellett vérkeringés fokozó hatású is. Mindkettő tulajdonsága jótékony például ízületi gyulladások és emésztőrendszeri gyulladások esetén. Ízületek panaszok esetén egészítsük ki a teakúrát ánizsolajos masszázzsal vagy fürdővel.

 

Immunrendszer támogató

Ezekben az erős magvakban található potenciális vírus- és antibakteriális vegyületeknek köszönhetően egy csésze ez a tea kiváló immunrendszer-erősítő, az italban található különféle antioxidánsok mellett.

 

Segíthet fenntartani a hormonális egyensúlyt

Az ánizs bizonyos hormonutánzó tulajdonságokkal rendelkezik, és potenciálisan képes szabályozni a hormon ingadozásait a szervezetben. A hormonháztartás egyensúlyba hozásával számos problémára jelenthet megoldást, a klimaxos tünetek enyhítésén át, a PMS-ig.

 

Kiváló görcsoldó

Az ánizsmagban lévő illóolaj jótékony tulajdonságai közé tartozik nagyszerű görcsoldó hatása. A görcsöket minden szinten képes oldani. A görcsök a légutak, az izmok, az idegek, az erek és a belső szervek túlzott összehúzódása. Akár betegségről, akár a stressz okozta hatásról van szó, az ánizs tea képes ellazítani a görcsöket. • enyhíti a görcsös köhögést • oldja a bélgörcsöket, így enyhítheti a hasmenést, a székrekedést és a puffadást is • jótékonyan hat menstruációs görcsök esetén • oldja az idegi feszültséget, a görcsös fejfájást

Fokozza a szellemi teljesítményt, élénkítő hatású Mivel az ánizs keringésjavító hatású, az agyi tevékenységekre is pozitívan hat. Tisztítja az elmét, javítja a koncentrációt, mindezzel pedig segít abban, hogy fokozza a szellemi teljesítményt. Emellett enyhe nyugtató hatással is rendelkezik, ezért vizsgára való felkészülésnél segíthet oldani a vizsgadrukkal járó szorongást is.

 

Hogyan készíts ánizsmag teát?

Az ánizs tea elkészítése meglehetősen egyszerű, ezért bármikor segítségül hívhatjuk.

Hozzávalók:

1 teáskanál ánizsmag
1 csésze víz (kb. 3 dl)
1 teáskanál méz (elhagyható)

 

Elkészítése:

1. Két kanál segítségével roppantsd meg egy kicsit a magokat, így a hatóanyagok könnyebben kioldódnak belőle. Tedd bele a bögrébe.
2. Forrald fel a vizet, majd amikor a víz már lobog, öntsd rá a zúzott magvakra.
3. Fedd le és hagyd állni 10-15 percig.
4. Ezután szűrd le és ha szeretnéd, édesítsd mézzel.

Hogyan fogyaszd az ánizsmag teát?

Amennyiben gyógyteaként fogyasztod, mindenképpen langyosan kortyolgasd el, az alábbiak szerint.

Étvágyjavító teaként: étkezések előtt fél órával célszerű meginni. így a hatóanyagai beindítják az emésztőnedvek termelődését, serkentik az epetermelést és meghozzák az étvágyat. Lehetőleg ne egyszerre hajtsd fel az egészet, mert ezzel csak azt éred el, hogy gyorsan átmegy az emésztőrendszeren és távozik, mielőtt igazán kifejthetné hatását. Mivel az étvágyjavításban a máj és az epe működésének fokozása a kulcs, ezért lehetőleg ne édesítsd a teát. A májra és az epére a keserű anyagok hatnak serkentőleg, ezért ha mézet vagy cukrot adsz a teához, kevésbé lesz hatékony az étvágy javításának szempontjából.

Puffadásgátló, emésztésjavító teaként: mivel a gázképződés, illetve az emésztési panaszok az étkezést követően jelentkeznek, az ánizsmag teát is célszerű evés után meginni. Figyeljünk arra, hogy ne közvetlenül étkezés után fogyasszuk el, mert ezzel csak rontunk a helyzeten. A folyadék hígítja a gyomorsavat, ami tovább lassítja az emésztést. Emiatt a gyomorban pang az étel, ami fokozni fogja a telítettség érzésünket, a ételek gyomorban történő rothadása pedig böfögéshez, puffadáshoz vezet. Szóval várjunk legalább fél vagy egy órát az étkezést követően, és ekkor lassan kortyolgatva fogyasszuk el az ánizsmag teánkat.

Légúti panaszokra, köhögésre: a tea ilyen esetekben bármikor fogyasztható, sőt gargalizálásra is alkalmazható. Torokfájásnál nyugodtan ízesítsük mézzel és napi 2-3 bögrével fogyasszunk belőle. Letapad váladék felszakítására alkalmazva figyeljünk arra, hogy közvetlenül lefekvés előtt már ne igyunk ánizsmag teát. A felszakadt váladék kiürülése a légutakból ugyanis köhögéssel történik, így átmenetileg fokozódhat a köhögés, emiatt nem fogunk tudni jól aludni.

Hűsítő nyári italként: hidegen, akár jéggel dúsítva is fogyaszthatjuk. Remek szomjoltó. Ízesíthetjük citrommal és mentával.

 

Ánizs tea lehetséges mellékhatásai

Mint minden gyógynövénynek, az ánizsnak is lehetnek mellékhatásai, melyeket célszerű figyelembe venni, mielőtt elkezdjük fogyasztani.

Gyógyszerkölcsönhatások: Tanulmányok kimutatták, hogy az ánizs tea negatív kölcsönhatást válthat ki bizonyos gyógyszerekkel, különösen a hormonális szabályozásra szolgáló gyógyszerekkel. Mivel az ánizs részben utánozza az ösztrogént a szervezetben, a hormonális gyógyszerek, például a fogamzásgátlás kevésbé hatékonyak lehetnek.

Allergiás reakciók: Az arra érzékenyeknél enyhe emésztőrendszeri vagy légzőszervi panaszt okozhat. Amennyiben hasmenés, bélkorgás, szénanáthás tünetek jelentkeznek, mindenképpen függesszük fel a tea fogyasztását.

Terhesség alatt: fokozott körültekintést igényel várandósság alatt az ánizsmag tea fogyasztása. Mivel hatással van a hormonokra, ezért lehetőleg babavárás alatt kerüljük a fogyasztását, különösen az első három hónapban. Konzultájunk kezelőorvosunkkal, mielőtt bármilyen gyógynövény készítményt alkalmazunk!

 

ánizsmag tea hatásai

 

 

Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Tea sarok