Csalán

Urtica dioica

Csalán levél tea gyógyhatásai

 


Népi elnevezései:
csanál, csípős csalán, csohán, csólány, csovány

 

A Csalán jellemzői

Csalánfélék családjába tartozik. A növénycsalád nevét a latin "uro", égni szóból kapta. Minden része csalánszőrökkel borított, érintése égető, viszkető érzést, apró kiütéseket okoz. Kétlaki, évelő növény, mely kb. 60-80 cm magasra nő meg. Megtalálható az ország egész területén nyirkos helyeken, lomberdő aljnövényzeteként, árkok mentén.

Herbája: A csalán levelét és gyökerét használhatjuk gyógyításra.

Gyűjtés: Levelét március-áprilisban, gyökérzetét pedig ősszel vagy tavasszal szokták gyűjteni.

A csalán hatóanyagai: A gyökér drog tartalmaz szterolokat, lignánokat, poliszacharid fehérje polimert és cseranyagokat. Levele és virágja flavonoidokat, fahéjsavakat, ásványi anyagokat, aszkorbinsavat, A-provitamint, folsavat, vasat, káliumot, kovasavat, hangyasavat, a szőrökben pedig acetil-kolint, hisztamint, szerotonint tartalmaz.

Csalán teák a webáruházban>>>

 

A csalán gyógyászati felhasználása

Belsőleg:

A csalán minden része gyógyító hatású: gyökerétől kezdve a szárán és a levelein keresztül a virágjáig. Ezért felhasználási területe is rendkívül sokrétű: általános erősítő, vértisztító, vizelethajtó hatását hólyaghurut, reuma, köszvény, bőrbetegségek, hajhullás, magas vérnyomás, gyomorhurut ellen használják.

Hetekig tartó ivókúra formájában máj- és epebántalmak esetén is hatásos. A csalán bőségesen tartalmaz vitaminokat, ásványi sókat, ezért teája különösen hasznos lehet az általános erőnlét javítására, hiánybetegségek kiküszöbölésére. A tavaszi fáradtság leküzdésére, a kimerültség enyhítésére igen hatásos.

A csalán az egyik legjobb vértisztító, méregtelenítő gyógynövény. Tavasszal érdemes néhány héten át ivókúrát tartani, egyrészt méregtelenítés céljából, másrészt a tavaszi fáradtság leküzdésére. Napi két-három csészényi tea fogyasztása javasolt 3-4 héten át. Vértisztító hatását reumatikus bántalmak és köszvény ellen is kihasználhatjuk, e célból az ivókúrát több hónapig kell folytatni kéthetes megszakításokkal.

A csalántea jól átmossa a veséket, és kimossa a vesehomokot, ezáltal vesekövek kialakulásának megelőzésére is jó. Húgyúti gyulladásokban is alkalmazhatjuk.

A kovasav-tartalma erősíti a kötőszöveteket, a körmöket, a hajhagymákat.

A csalán gyökérzetét (Urticae radix) béta-szitoszterin-tartalma miatt a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának kezelésére alkalmazzák. Csökkenti a megnagyobbodott prosztata méretét, növeli az ürített vizelet mennyiségét, javítja az áramlást, csökkenti a pangást.

 

Külsőleg:

A népgyógyászatban reumás panaszok esetén a fájdalmas végtagokat a csalán friss hajtásaival csapkodták meg. Fürdőkúrát is alkalmazhatunk reumás bántalmakban, egyidejű a teafogyasztás mellett. A fürdő igen hatásos pattanásos bőr kezelésére, különösen a háton kialakuló, nehezen hozzáférhető pattanások esetén.
Ülőfürdőként aranyeres bántalmak kezelésére, lábfürdőként alsó végtagi érszűkület kiegészítő kezelésére alkalmas.
Főzetét vagy kivonatát tartalmazó sampont hajmosószerként hajhullás és korpásodás, hajzsírosodás ellen használják.
Csalán szappant zsíros, pattanásos bőr mindennapi ápolásához, viszkető, allergiás és ekcémás bőrre is használhatjuk.
A csalán krém kiváló bőrápoló pattanásos, zsíros bőrre, valamint ekcémás viszkető bőrre.

Csalán teák a webáruházban>>>

Elkészítése

Csalán tea:

Csalánlevélből: 1 teáskanálnyi szárított csalánlevelet 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Keserű ízű, de ha lehet, ne édesítsük. Napi 3-4 csészényit fogyasszunk belőle. A kúra legalább 4 és legfeljebb 8 hétig tartson. A kúra két hét szünet után megismételhető.

Csalángyökeréből: főzéssel készítünk teát. Forrásban lévő vízbe dobjuk a gyökeret, majd lassú tűzön 3-4 percig főzzük. Kb. 3 dl vízhez adunk egy csapott evőkanál szárított, aprított gyökeret.

Fürdő: 4 marék alaposan megtisztított csalángyökeret és friss csalánt (szárát és levelét) 2 liter vízben egy éjszakán át áztatunk és másnap felforralunk. Szűrés nélkül öntjük a fürdővízhez.

Lemosó-, borogató szer: 1 marék friss vagy szárított csalánlevélre 1 liter hideg vizet öntünk, majd lassú tűzön felforraljuk. 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Ezt a főzetet adhatjuk a fürdővizünkhöz, vagy felhasználhatjuk borogató szerként.

Hajvíz készítése: Főzzünk 1 liter víz és ½ l fehérbor keverékében 250 g felaprított csalángyökeret és hetente egyszer ezzel dörzsöljük be a fejbőrünket. Hagyjuk hatni 5-10 percig, majd öblítsük le.

Egyéb felhasználása: Kora tavasszal a csalán zsenge leveleit szedhetjük és nyersen tavaszi zöld salátákba tehetjük, kiváló vitaminforrás és vértisztító hatású.

 

Kombinációk más gyógynövényekkel

Méregtelenítés, vértisztítás: leginkább ragadós galajjal vagy tejoltó galajjal tudjuk ezt a hatását fokozni.
Húgyúti és vesegyulladásnál: apróbojtorjánnal és aranyvesszőfűvel erősíthetjük hatását.
Prosztata bántalmakra: kisvirágú füzikével még hatásosabbá tehetjük.
Zsíros, korpás hajra és hajhullás ellen: bojtorjángyökérrel vagy diólevéllel készíthetünk hajmosószert. (a diólevél barnítja a hajat!)
 

Ellenjavallat, figyelmeztetés: Elégtelen szív- és veseműködés miatt kialakult ödémák esetén használata nem javasolt. Huzamosabb fogyasztás esetén 4-6 hetenként tartsunk legalább 4 hét szünetet. 12 éves kor alatt nem ajánlott a csalánkúra!

csalan-tea-hatasai

 

 

Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon