Alchemilla vulgaris
Népi elnevezései: Boldogasszony palástja, Boldogasszony tenyere
A Palástfű jellemzői
A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Hét-kilenc karéjú, félkör alakú levele van, szívós, nem túl magas száron. Apró zöldessárga virágai ernyőcskében csoportosulnak. Áprilistól júniusig virágzik. A hegyvidékek magasabb régióit kedvelő, évelő növény.
Gyűjtés: Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. A termesztett növény virágos hajtását használják gyógyászati célokra.
Hatóanyagok: cserzőanyagokat (ellagitanninokat), flavonoidokat tartalmaz.
Hatások: vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő, görcsoldó és összehúzó
Palástfű teák a webáruházban>>>
A Palástfű gyógyhatásai, felhasználása
Belsőleg:
A cickafark után ez a második legfontosabb gyógynövény a nők számára. Javítja a kismedence vérkeringését, erősíti a méhet. Gyakran használják menstruációs zavarok, nőgyógyászati gyulladások esetén.
Menstruációs zavarok: Fájdalmas, görcsös, erős vérzéssel járó menstruáció esetén enyhíti a panaszokat, különösen ha már a havivérzés előtti napokban elkezdjük a tea fogyasztását. Rendszertelen menstruációnál, segít a ciklus beállításában.
Nőgyógyászati gyulladások: Fehérfolyás, illetve méhnyálkahártya- vagy petefészek-gyulladás kiegészítő kezelésében is hasznos, ha a tea fogyasztása mellett palástfűből készített ülőfürdőt is alkalmazunk.
Felkészülés a szülésre: Mivel erősíti a méhet, így az anyaságra való felkészülés segítője.
Meddőségre: Málnalevél és palástfű kombinációjával növelhető a teherbeesés esélye. Ilyen esetben a málnalevelet a ciklus első felében, a palástfű teát pedig a ciklus második felében kell fogyasztani.
Vetélés megelőzésére: A terhesség harmadik hónapjától kezdve naponta igyon a kismama palástfű teát. Koraszülésre hajlamos nőknél a terhesség megtartásában, a méhszalagok erősítésében sokat segít.
Klimax tüneteinek enyhítésére: a palástfű tea klimaxos rosszullétek megelőzésében és enyhítésében is hatásos. Erre a célra érdemes komlóval kombinálni.
Gyomor- és bélhurutra: palástfüvet cserzőanyag tartalma miatt alkalmazzák gyomor- és bélhurut esetén is. Hatásos hasmenés és vastagbélgyulladás kezelésénél is.
Külsőleg:
Lemosás, borogatás formájában gennyező sebek, fekélyek kezelésére használható. Hatásos narancsbőr, szövetgyulladás, bőrön lévő csíkok, a bőr öregedése esetén is, valamint csillapítja a rovarcsípés okozta fájdalmat.
Kitűnő foghúzás után is, vagy fogínygyulladás esetén, ha többször öblögetünk vele.
Ülőfürdő fehérfolyás, menstruációs fájdalmak, változókori panaszok esetén ajánlható.
Elkészítése, fogyasztása
Palástfű tea: 2 teáskanálnyi szárított palástfüvet 2,5 dl vízzel leforrázunk, 8-10 percig állni hagyjuk majd, leszűrjük. Napi egy-két bögrével fogyasszuk.
Ülőfürdő: 0,5 liter vízben forraljunk fel 4 evőkanálnyi palástfű levelet, majd szűrjük le, és a főzetet adjuk a fürdővízhez.
Kombinációk más gyógynövényekkel
Menstruációs problémáknál: ciklus beállítása, fájdalmas menstruáció esetén jól kombinálható cickafarkkal, vérzéscsillapításra pásztortáskával,
Babatervezés, beágyazódás segítése: málnalevéllel. felváltva fogyasszuk. Málnalevél teát igyuk a ciklus első felében, a palástfű teát pedig a ciklus második felében.
Gyomor- és bélproblémák esetén: körömvirággal együtt hatékonyabbá tehetjük.
Fehérfolyásnál, hüvelyfertőzéseknél: belsőleg fehér árvacsalánnal fogyasszuk, külsőleg hüvelyöblítésre készítsünk palástfű főzetet és csepegtessünk bele 2-3 csepp teafaolajat. Naponta legalább egyszer végezzünk ezzel az oldattal hüvelyöblítést, amíg a panaszok fennállnak.
Ellenjavallat, figyelmeztetés: Naponta 2 csészénél több palástfű teát ne fogyasszunk, mert károsíthatja a májat!
Palástfű teák a webáruházban>>>
Szöllősi Adrienn