Illóolajok használata babavárás alatt

Illóolajok használata babavárás alatt

A babavárás időszakában kiemelten fontossá válik a kismamák számára, hogy a lehető legtermészetesebb, vegyszer-, kemikália- és gyógyszermentes megoldásokat találjanak a terhesség alatt jelentkező kellemetlen tünetek enyhítésére. Szerencsére számos természetes megoldás létezik. Nagyszerű alternatívát kínál például az aromaterápia. Az illóolajok és bázisolajok nem csak a bőrápolásban lehetnek segítőtársaid, de számos egészségügyi problémádra is megoldást jelenthetnek a terhességed alatti időszakban.


Illóolajok babavárás alatt

Mire kell figyelned?

  1. Várandósság alatt nem lehet akármilyen illóolajat alkalmazni. Csak néhány olyan illóolaj van, amelyeket bátran használhatsz, de ezeket is csak nagy hígításban.
  2. Csak 100% tisztaságú illóolajat használj, megbízható márkából választva. Ilyen például az Aromax és a Medinatural.
  3. Az aromaterápia egyik alkalmazási területe az ülőfürdő készítése, ez azonban terhesség alatt nem javasolt. Az illóolajokat más módon, pl. párologtatással, bőrre kenve, borogatásként használd.
  4. Belsőleg ne alkalmazd az illóolajokat!
  5. Ha nem tudod, hogy érzékeny vagy-e egy adott illóolajra, végezz előbb bőrpróbát a kézfejeden, vagy a csuklódon. Természetesen előbb hígítsd fel, töményen még bőrpróbához se használd az illóolajokat!

 

Hogyan hígítsd?

Legcélszerűbb, ha valamilyen bázisolajhoz vagy növényi vajhoz/zsírhoz kevered. Terhesség alatt a legjobb bőrápolást a kókuszzsír, a sheavaj, a kakaóvaj, mandulaolaj, a szőlőmagolaj és a jojoba olaj biztosítják. De természetesen választhatsz bármilyen más olajat is, amit szeretsz.

Ajánlott hígítási arány: 6-8csepp illóolaj 50 ml bázisolajhoz vagy növényi vajhoz/zsírhoz adva.

 

Probléma+megoldást nyújtó olajok

 

Reggeli rosszullét, hányinger

Ajánlott illóolajok: grapefruit, citrom, narancs, bergamott

Alkalmazás:

  • 50 ml bázisolajhoz keverj 6 cseppet egy vagy kétféle illóolajból és kend be vele a csuklódat vagy a karod belső részét.
  • a párologtatva is alkalmazhatod, ilyenkor 5 csepp illóolajat cseppents a párologtató vizébe, vagy diffúzorba.

 

Feszültség, nyugtalanság

Ajánlott illóolajok: mandarin, szantálfa, ylang-ylnag, levendula, vetiver.

Alkalmazás: legjobb, ha a szobádban párologtatod. 4-6 csepp illóolajat cseppents a párologtató vizébe, tegyél be halk, nyugtató zenét, feküdj le úgy, hogy kicsit felpolcolod a lábaidat, és relaxálj.

 

Álmatlanság

Ajánlott illóolajok: mandarin, levendula

Alkalmazása: hálószobádban egy zsebkendőre vagy egy illatpárnára is cseppenthetsz belőlük 2-3 cseppet, amelyet éjszakára a fejed közelébe helyezel. Ugyancsak jó megoldás, ha lefekvés előtt a hálószobában párologtatod: 4-6 csepp illóolajat adj a párologtató vizéhez.

 

Székrekedés

Ajánlott illóolajok: mandarin, narancs, grapefruit

Alkalmazás: a fent felsorolt illóolajok közül egy vagy két olajat válassz ki, keverj 4-6 cseppet 50 ml bázisolajhoz és kérd meg párodat, hogy finoman masszírozza be vele a derekadat és a hátadat. A masszírozás ne legyen erőteljes, inkább csak simogató mozdulatokkal történjen.

 

Terhességi csíkok

Ajánlott illóolajok: mandarin, narancs, levendula

Alkalmazás: 50 ml bázisolajhoz keverj el 4 csepp levendula-, 3 csepp narancs,- és 3 csepp mandarin illóolajat, majd finoman masszírozd a has-, comb- és mell bőrébe.

A sheavaj és a kakaóvaj önmagában is elegendő a terhességi csíkok megelőzésére vagy a már meglévő csíkok halványítására. Érdemes a terhesség kezdetétől alkalmazni vékony rétegben felkenve minden nap. Rugalmasan tartja a bőrt és táplálja a legmélyebb rétegekig.

 

Gátmasszázs

Ajánlott olajok: A szülés előkészítéséhez a 34. héttől alkalmazhatsz orbáncfű olajat vagy kamilla olajat önmagában, vagy sheavajhoz keverve.  Segítenek ellazítani és rugalmasítani a gátat, így a szülésnél nagyobb eséllyel kerülhető el a repedés, sérülés, és a tágulás is könnyebb lesz.

Alkalmazás: Pár csepp olajat cseppents a mutató és középső ujjadra és masszírozd át vele a gát területét legalább egyszer vagy kétszer naponta.

 

Terhesség alatt kerülendő illóolajok

Bizonyos illóolajok toxikusak lehetnek, némelyik légzőgörcsöt idézhet el, mások a hormonháztartásba piszkálnak bele. Ezért a következő olajokat semmiképpen ne használd a babavárás idején: ciprusfa, fenyőtömjén, geránium, majoránna, borsmenta, rozmaring, muskotályzsálya, kakukkfű, kömény, bazsalikom, kubeba.

illóolajok babavárás alatt

 

 

Szöllősi Adrienn

Tartalomhoz tartozó címkék: Aromaterápia Baba-Mama

Kapcsolódó tartalmak

A csodálatos illóolajok: Hogyan használjuk őket helyesen és biztonságosan?

A csodálatos illóolajok: Hogyan használjuk őket helyesen és biztonságosan?

Az illóolajokat évezredek óta használják a természetes gyógyászatban, szépségápolásban, vallási rituálékban és az otthonokban is. Számos kultúrában értékesnek tekintik azokat a terápiás, érzékszervi és spirituális tulajdonságaik miatt. De hogyan használjuk őket helyesen és biztonságosan? A következőkben néhány alapvető útmutatót adunk az illóolajok felhasználásához, valamint tíz népszerű illóolaj és felhasználási területeik bemutatására is sor kerül.

Aromaterápia alapjai: Mit tudnak az illóolajok, és hogyan hatnak ránk?

Aromaterápia alapjai: Mit tudnak az illóolajok, és hogyan hatnak ránk?

Mi is az az aromaterápia? Az aromaterápia leginkább az utóbbi néhány évtizedben vált népszerűvé, ennek ellenére semmiképpen sem tartozik az új módszerek közé. Már az ősi Indiában, Egyiptomban és Kínában is ismerték a gyógynövények olajainak jótékony hatásait, és használták aromaterápiás kezelésekhez, aromaterápiás illóolajként.

Kitől származik az "aromaterápia" kifejezés? Mi az aromaterápia fogalma? Mik azok az illóolajok és vajon hogyan hatnak?

Aromaterápia vásárlóknak – Így használd helyesen az illóolajokat otthon

Aromaterápia vásárlóknak – Így használd helyesen az illóolajokat otthon

Az illóolajok felhasználása - Az illóolajok felhasználási módjait alapvetően öt nagy területre oszthatjuk: a masszázsra, a gyógykezelésre, a fürdőkúrára, a belégzésre és a szépségápolásra. A gyógynövény olajok tulajdonságainak köszönhetően akár a légzés útján, akár bőrön keresztül felszívódva is kifejtik jótékony hatásukat. 

Gyógynövények és illóolajok - illatharmónia az érzelmi jólétért

Gyógynövények és illóolajok - illatharmónia az érzelmi jólétért

A gyógynövények nemcsak jellegzetes illatot árasztanak, hanem pozitív hatással lehetnek az emberi hangulatra és közérzetre is. A gyógytea főzetek illata inhalálva is jótékony hatású, nem csak teaként elfogyasztva. Sok gyógynövényből illóolaj esszenciát is készítenek, ilyenek pl. a kakukkfű, tüdőfű melyek különösen ősszel és télen nagyon hatékonyak.

Jó tanácsok illóolaj vásárláshoz

Jó tanácsok illóolaj vásárláshoz

Az illóolajok nem csak kellemes illattal telítik meg szobánkat, hanem  gyógyhatással is rendelkeznek. Ma már mindenki számára elérhetőek a drogériákban, szupermarketekben. Nem mindegy azonban, hogy milyen illóolajat vásárolsz. Ha nem megfelelőt választasz, még ártalmas is lehet számodra.

Íme, néhány fontos szempont, amire mindenképpen érdemes odafigyelned, amikor illóolajat vásárolsz...

Nyugtató levendulaolaj várandósoknak és kisbabáknak

Nyugtató levendulaolaj várandósoknak és kisbabáknak

A levendulaolaj azon kevés illóolajok közé tartozik, melyet hígítás nélkül is bátran a bőrünkre kenhetünk. Nem irritál, nem allergizál. Várandós nők, a terhesség bármely szakaszában csillapíthatják vele fájdalmaikat. Kisbabáknál is biztonságosan alkalmazható bőrápoláshoz, fürdetéshez, ezért babakozmetikumok kedvelt összetevője. A baba egy éves koráig azonban javasolt nem a tömény illóolajat, hanem levendula vizet, más néven hidrolátumot alkalmazni.