Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Orvosi citromfű a stressz és a herpesz ellenszere

Ha gyakran vagy depressziós, sokat stresszelsz vagy sokszor jön ki a szádon herpesz, akkor te biztosan jól ismered az orvosi citromfüvet. Ha mégsem, akkor neked különösen fontos megismerned ennek a csodálatos gyógynövénynek a gyógyhatásait.

Citromfű teák a webáruházban>>>

Orvosi citromfű tea gyógyhatása

Az orvosi citromfű egyike a legrégebben használt gyógynövényeknek. Nevét friss, citromra emlékeztető illatáról kapta. Ha megdörzsölöd a levelét, akkor kellemes citrom illatú marad a kezed. Ezt az illatot a növényben lévő illóolaj adja, amely olyan erős, hogy vonzza a méheket, riasztja viszont a szúnyogokat. A legtöbb szúnyogriasztó készítményben megtalálható összetevőként. Ha citromfű illóolajat párologtatsz nyári estéken a szobádban, akkor nyugodtan nyitva hagyhatod az ablakot, a rovarok messzire el fogják kerülni.

 

A citromfű gyógyhatásai

 

Stresszoldó, idegnyugtató hatású

A citromfű az egyik legismertebb és leghatékonyabb stresszoldó gyógynövény. Teája rendszeresen fogyasztva alvászavarokra, ideges eredetű szívpanaszokra, gyomoridegességre, hisztériára használható. Nyugtató hatását vízoldékony vegyületei fejtik ki, melyek a citromfű teában is jelen vannak. Több kísérletet végeztek, melynek köszönhetően ma már tudományos adatok igazolják nyugtató hatását. Előnye, hogy nem lehet hozzászokni, mint a gyógyszerekhez, és korlátlan ideig fogyasztható. Nincs semmilyen mellékhatása, ezért gyerekeknek is adható. Fürdőként alkalmazva is kifejti nyugtató hatását.

Citromfű levél teák a webáruházban>>>

 

Vírus és gombaölő

Ezt a tulajdonságát többek között a citrál és citronellál illóolajok biztosítják, melyek a növény legfőbb hatóanyagai. Kísérletekben számos vírussal szemben hatékonynak bizonyult. Így például az influenza és a herpesz vírus ellen is.

Influenza esetén nem csak a citromfűlevél tea, hanem a citromfű kivonatot tartalmazó kapszulák és cseppek is jótékonyak. Herpesz esetén főként a citromfű illóolaját tartalmazó kenőcsöt vagy ajakírt érdemes használni. A citromfű illóolaja egyébként az legjobb természetes ellenszere a herpesz vírusnak.

A citromfű a gombákkal szemben is hatékony. Láb- és körömgomba esetén készíthetsz lábfürdőt úgy, hogy 5-10 csepp citromfű illóolajat vagy tinktúrát adsz a vízhez. Kenőcshöz keverve vagy ecsetelőként is használhatod.

A citromfű előnye, hogy a vírusok nem válnak ellenállóvá a hatóanyagaival szemben úgy, mint például az influenza vírus ellen készített vakcinákkal szemben. Bármikor alkalmazhatod, mindig hatékony marad.

 

Görcsoldó, emésztést segítő hatású

A népi gyógyászatban görcsoldó, emésztést serkentő, étvágyjavító hatása miatt gyomor- és bélpanaszokra, epe- vagy májbántalmakra alkalmazzák. Ezt a hatását a benne lévő keserű anyagoknak köszönheti. Teája étkezés előtt fél órával elkortyolgatva étvágyat csinál, étkezést követően fogyasztva pedig segíti az emésztést, szélhajtó, gyomor- és bélgörcs oldó hatás fejt ki. Jótékonyan hat a májra és az epére, fokozza az epetermelést, így járul hozzá az emésztés megkönnyítéséhez.

 

Gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású

A tinédzserek már biztosan kiválóan ismerik ezt a tulajdonságát. Nem véletlenül. A legtöbb zsíros, pattanásos bőrre használatos krémben, arclemosóban és tonikban megtalálható a citromfű kivonata. A növény ugyanis gyulladáscsökkentő flavonoid vegyületekben is bővelkedik, cseranyagai pedig összehúzó, antibakteriális (csíraölő) hatásúak. Főzete és alkoholos kivonata pattanásos bőr lemosására kiválóan alkalmas. Hatására a gyulladás hamar visszahúzódik, a pattanások gyorsabban gyógyulnak. Gyakori használata mellett a bőr tiszta és szép marad.

 

Fejfájás és lázcsillapító hatású

Megfigyelték, hogy a citromfű alkoholos kivonata (tinktúra) nagyon hatékony a feszültségből, idegeskedésből eredő fejfájás esetén, ha bedörzsölöd vele a halántékodat és a nyakadat.

Melegen fogyasztott teája izzasztó hatású. Az izzadás lehűti a testet és csökkenti a lázat.

Citromfű levél teák a webáruházban>>>

 

Vérkeringés fokozó

A citromfű hatóanyagai serkentőleg hatnak a vérkeringésre, ezért masszázsolajokba is szívesen keverik. A vérkeringés fokozásával segíti ellazulni a görcsös izmokat, közben pedig az ízületekre és az izmokra is kifejti nyugtató, gyulladáscsökkentő hatását. Éppen ezért bátran alkalmazható reuma vagy ízületi gyulladások esetén is.

 

Rovarcsípések és napégette bőr kezelésére

A citromfűlevél és kivonatai, hűsítik a rovarcsípéseket. Ha van a közeledben citromfű, az ujjaid között morzsold szét a levelét és dörzsöld be vele a csípést. Azonnal hatni fog. Még a darázscsípés feszítő, égő érzését is enyhíti.

Szintén kiváló a napégette bőr nyugtatására. Hűsíti és lehúzza a lobot. Ezért is alkalmazzák nagyon sok napozás utáni ápoló termékben.

 

Citromfű a konyhában

Citromfű levél, mint fűszerA zöld növény kiváló fűszerként szárnyas húsok, saláták, hűtött italok, koktélok, gyümölcslevek és sütemények ízesítésére. Szükség esetén jól helyettesíti a citromot. Kellemes aromájú, friss hajtásával ecetet, olajat és likőrt is ízesítenek.

Ha citromfű teát és fekete teát összekeversz, lehűtöd és jeget adsz hozzá, nagyszerű szomjoltó és hűsítő ital nyári melegben. A citromfű levelét limonádéhoz is adhatod, kellemes savanykás ízt ad neki és remekül oltja a szomjat.

 

 

Érdekesség

Mire jó a citromfű?A citromfű nem csak nagyszerű fűszer- és gyógynövény, hanem magas nektártartalma miatt kiváló méhlegelő is. Illata vonzza a méheket, ezért ha citromfűvel bedörzsölsz egy üres méhkaptárt, az hamarosan benépesül. Amikor kinyílnak az apró fehér virágai, a méhek tömegesen látogatják. A növény latin neve egyébként a Melissa officinalis, melyből a „melissa” szó méhet jelent. Népi nyelven citromszagú méhfűnek is nevezik egyes tájakon.

 

A citromfű a nagyon biztonságosan alkalmazható gyógynövények közé tartozik. Ellenjavallata, gyógyszerkölcsönhatásai nem ismertek. Nyugtatóként, szorongásoldóként alkalmazva hozzászokás nem alakul ki.

Az orvosi citromfű 2014-ben elnyerte az Év Gyógynövénye címet.

 

 

 Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Természet patika