Macskagyökér

Valeriana Officinalis

Macskagyökér tea hatása

Népi elnevezései: macskagyökönke, mezei macskagyökér, baldrián, magdolnafű, valerián, gyökönke

 

A Macskagyökér jellemzői

A természetes nyugtató és altató gyógynövényként ismert macskagyökér a loncfélék családjába tartozó, évelő növény. Nyirkos, lápos réteken, árnyékosabb hegyoldalakon, erdőkben találkozhatunk vele. Az akár egyméteres szármagasságot is elérő növény virága apró, fehér színű, melyeket májustól júniusig bont. Termése tojásdad alakú makkocska. Gyökere igen átható, erős, jellegzetes szagú.

Drogja: szárított gyökere

Hatóanyagai: valeriansav tartalmú illóolaj, szerves savak, alkaloidák, csersav

 

A Macskagyökér gyógyhatásai

A macskagyökér legfontosabb tulajdonsága, hogy teája és a kivonatából készült kapszula természetes nyugtató, altató hatású.

Kiválóan alkalmazható:

  • ideges eredetű szív panaszokra
  • alvászavarra
  • stresszoldóként
  • klimaxos eredetű ingerültségre
  • magas vérnyomásra
  • hiperaktivitásra

Mellékhatása: Nagy mennyiségben, vagy hosszan tartó alkalmazás esetén hirtelen vérnyomás csökkenést okozhat. Vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel együtt nem célszerű alkalmazni, vagy csak orvosi konzultációt követően.

 

Elkészítése, alkalmazása

Macskagyökér tea: Két kávéskanálnyi szárított, aprított macskagyökérre 2,5 dl forrásban lévő vizet öntünk, lefedve 6 órán át áztatjuk, szűrés után az adag egyik felét reggel, a másik felét este fogyasztjuk.

Macskagyökér teák a webáruházban>>>

 

Kombinációk más gyógynövényekkel

A gyógynövény teakeverékeket úgy készítsük, hogy 1 adag macskagyökérhez adjunk 3 adagnyit a választott gyógynövényekből. Vagyis 1 kanál macskagyökérhez tegyünk 3 kanál orbáncfüvet vagy citromfüvet, vagy komlót, vagy levendulát a keverékbe. Tegyük lesötétített üvegbe. A keverékből egy púpozott teáskanálnyit forrázzunk le 2,5 dl vízzel, hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük le. Napi 2 bögrével kúraszerűen fogyasszuk.

macskagyoker-tea-hatasa

 

 

Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon