Fogkrém összetevők, melyeket érdemes elkerülni!

Sajnos az már köztudott, hogy a gyártók sok szintetikus anyagot tesznek a kozmetikumokba, hogy olcsóbb legyen egy-egy termék előállítása. Teszik ezt annak dacára, hogy némelyik anyag az emberi egészségre rendkívül ártalmas. Sajnos a fogkrémek is bővelkednek ilyen összetevőkben, ezért nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen összetevőket érdemes elkerülni, amikor fogkrémet vásárolunk.

Fluoridmentes fogkrémek a webáruházban>>>

Fluoridmentes Fogkrém

Fluorid

A fluoridot a gyártók a fogak erősítése és a fogszuvasodás megelőzése miatt teszik a fogkrémekbe. A fogorvosok többsége hatékonysága miatt ajánlja, de az öko-szemléletet követő termékekben már nem található meg, A fogkrémek nagy része nátrium (sodium) fluoridot tartalmaz, amely nagy mennyiségben irritáló hatású, károsítja az ideg- és emésztőrendszert. Potenciális rákkeltő anyagként határozták meg. A fogkrémekben található nátrium-fluorid az a vegyület, amit patkány és csótánymérgekben is megtalálható. Ráadásul a túlzott fluor bevitel a fogak fluorózisát is okozhatja. Ilyenkor a fogak elszíneződnek, enyhébb esetben fehér, súlyosabb esetben barnás foltok alakulnak ki rajtuk.

Triklozán

Ez egy antibakteriális hatóanyag, szintetikus tartósítószer, baktérium és gombaölő hatása miatt használják. Csak az a baj ezzel, hogy nem csupán a káros, hanem a hasznos baktériumokat is megöli; allergiás reakciókat válthat ki és a fertőzésekkel szemben is csökkenti a védekezőképességet. Hasonlóan veszélyes tartósítószerek még a parabének.

Hidrogén-peroxid

A legtöbb fehérítő fogkrém fehérítésért felelős összetevője. Nagyon hatékony, ezért használják még a papíriparban, hajfestékekben, mosó- és tisztítószerekben. Rendszeres használata erősen koptatja a fogfelszínt. Inkább felnőtteknek szánt fogkrémekben fordulhat elő.

Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

Funkciója a habosítás. Irritáló hatású, a szájüreg kisebesedését okozhatja. Nagyobb koncentrációban benne van az ipari tisztítószerekben is. Kisebb koncentrációban használják testápoló termékek, szappanok, samponok és fogkrémek összetevőjeként.  Az SLS széles körben elérhető és olcsó. Az SLS szájüregi fekélyt is okozhat, mert kiszárítja a szájnyálkahártya védőrétegét (anionos töltés miatt). Kutatások foglalkoztak az immunrendszer-károsító hatásával is.

Sodium Lauroyl Sarcosinate

Felületaktív anyag, habképző, de bőrbarát, mivel növényi szintetikum. Egy természetes kivonat, amelyet kókuszolajból nyernek.Enyhe allergiát kiválthat, de korántsem olyan káros, mint az SLS. 

Sodium Saccharin

Mesterséges édesítőszer, mely rákkeltő lehet. Allergiás reakciókat válthat ki.

Sorbitol

Mesterséges édesítőszer, fogkőgátló hatású. A szorbitolt enzimek segítségével glükózból állítják elő. Nagy mennyiségben hashajtó, főleg kisgyerekeknél lehet veszélyes.

PVM/MA Copolymer

Műanyag alapú ragasztó, a fogkrémeken kívül a hajlakkok és zselék gyakori összetevője. Egyfajta zselésítő anyagként kerül elsősorban a foggélekbe.

Polietilén-glikol és PEG-származékok

Hidratálóként teszik a kozmetikai termékekbe. Szem- és bőrirritációt okozhat. 
(A Copolyol, a Polyglykol, a Polysorbate olyan anyagok, amelyeket a PEG vagy eth. jelölés mellett, többnyire egy számmal is ellátnak, pl. ceteareth- e 33.) Krémek mesterséges emulgeátorai. Az emulgeálószereknek köszönhetően nem válik el zsírnemű anyag a víztől. A PEG-ek és származékai a bőrt áteresztővé és egyben sérülékennyé is teszik a káros anyagokkal szemben. Sérült hámréteg esetén (viszkető vörös foltok, neurodermitisz) kerülni kell a magasabb PEG koncentrációjú (PEG-10 M, PEG-14 M, PEG- 32, PEG-4, PEG-6 Stearate, PEG-7, PEG-8 Esters) kozmetikai készítményeket. Idegen anyagokat vihetnek be a bőrbe (csúsztató hatás).

Mesterséges színezékek

Magatartásbeli eltérések, allergiás reakciók, fejfájás, asztma okozói lehetnek.

 

Jótékony Xilit a fogkrémekben

Egészséges fogA Xilit nyírfacukorként is ismert. Elnevezése onnan származik, hogy régen magából a nyírfa édes rostjaiból állították elő. Ez az anyag a természetben is előforduló cukoralkohol, ami megtalálható a legtöbb növényben, így a zöldségekben és a gyümölcsökben is. Ma már a nyírfacukrot széles körben használják, mint a cukrot helyettesítőt. Megtalálható az egyes rágógumikban, üdítőitalokban és egyéb édességekben is.

A xilit fogakra gyakorolt kedvező hatását az 1970-es években kezdték vizsgálni a finnországi Turku város egyetemének fogorvosi karán. Kimutatták, hogy a xilit hatékony ellenszere a fogszuvasodásnak.

Ennek magyarázata, hogy ellentétben a különböző fajta cukrokkal, a xilitet kémiai összetételénél fogva a száj baktériumai nem tudják tápanyagként hasznosítani, így nem jön létre a fogak romlásáért felelős savtermelés sem. A xilit rendszeres fogyasztása csökkenti a száj káros baktériumainak mennyiségét, a lepedékképződést, lassítja a fogkőképződést, valamint serkenti a nyálelválasztást.

A legutóbbi kutatások szerint a xilit nem csak a fogszuvasodás megelőzésére képes, hanem a már károsodott fogzománc helyreállítására is.

A xilit rendszeres használata elősegíti a fogzománcból kivont ásványi anyagok visszaépülését. Mivel a szájban lévő lepedék pH értéke nem csökken, az ásványi anyagok kioldása is megakadályozódik, sőt bizonyos esetben a lyukak belső felületének erősítésével az anyagok visszaépülése is megvalósulhat.

Tehát a xilit jelentős mértékben segíti fogaink épségének megóvását, mivel:

- megakadályozza a szájban lévő baktériumok savtermelését,- csökkenti a lepedék lerakódását
- lassítja a fogkőképződést
- segíti az ásványok visszaépülését a fogzománcba

 

Nem habzik, de ettől még hatásos! Milyen fogkrémet válasszunk?

A natúr fogkrémek legnagyobb hátránya, hogy kevésbé, vagy szinte egyáltalán nem habzanak. Ez azért van, mert nem tartalmaznak a szervezetre káros hatású szintetikus habzó anyagokat. Ez eleinte nagyon furcsa, nehéz megszokni. Az embernek az az érzése, ha nincs tele a szája habbal, nem is tökéletes a fogmosás. Érdemes azonban barátkozni a habzásmentes fogkrémekkel, mert hosszú távon jót teszünk a szervezetünkkel. Használhatunk fluoridmentes fogkrémeket (pl. Logona, Weleda, Bilka, stb), esetleg drogériákban kapható fogport, vagy szódabikarbónát 1-2 csepp borsmenta illóolajjal. 

Fluoridmentes fogkrémek a webáruházban>>>

 

Tippek, tanácsok

  • A szódabikarbónát finom szemű sóval, és tömény gyógyteával is összekeverhetjük, így magunk készített pasztával moshatunk fogat.
  • Fogkő ellen fogmosás után használjunk 2 dl vízben elkeverve 1 teáskanálnyi almaecetet.
  • A fogselyem hatékonyan tisztítja a fogak közötti lepedéket, eltávolítja a beszorult ételt. (Gyermekeknek szánt változata is kapható).

Forrás: www.tesztplussz.hu


 

Natúr fogkrém tesztekért látogass el a www.biotermekteszt.hu oldalra!

 


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Fog- és szájápolás