
A gyógynövények jó hatással vannak a bőrünkre és a hajunkra is
Manapság sokat hallhatunk a gyógynövények jótékony hatásairól, többek között a bőrünkkel és a hajunkkal kapcsolatos problémákra is hatékony megoldást tudnak nyújtani.
A szelén egy fontos nyomelem, amellyel ennek ellenére keveset, vagy egyáltalán nem foglalkozunk. Legtöbbször akkor kezdünk el információt gyűjteni róla, ha valamilyen hajproblémánk adódik: hajhullás, foltos kopaszodás, lassan növő haj, korpás fejbőr.
A szelén nagy szerepet játszik az egészséges haj és fejbőr fenntartásában. Az alacsony szelénszint rendszerint rossz minőségű, gyenge hajat, lassú hajnövekedést, korpásodást és hajhullást eredményezhet.
A szelén rendkívül jó antioxidáns, mely segít megszabadulni a szabadgyököktől. A szabadgyökök nagyon károsak a sejtekre nézve, többek között felelősek a korai öregedésért és a gyenge hajhagymákért.
A szelén az egészséges bőrszerkezet és hajnövekedés érdekében a szabad gyökök elpusztításával működik.
A szelén leginkább a pajzsmirigyben koncentrálódik, és fontos a pajzsmirigyhormon megfelelő működéséhez. Ez a hormon óriási szerepet játszik a hajhullás szabályozásában, ezért a pajzsmirigy elégtelen működése esetén gyakran fordul elő foltokban fellépő hajhullás.
A szelén előnyei a haj számára:
A szelént szervezetünk nem tudja előállítani, táplálkozás útján kell magunkhoz vennünk. Kiegyensúlyozott étrend esetén, és ha nincs bizonyíthatóan felszívódási zavarunk, akkor nem léphet fel szelénhiány.
A túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás és bizonyos betegségek (pl. pajzsmirigy alul- vagy túlműködés, valamint állandó stressz esetén a szelén szintje megcsappanhat. Ha ez a helyzet tartósan fennáll, akkor számos egészségügyi probléma léphet fel. Így például koncentrációs zavar, állandó fáradság, hajhullás, kopaszodás, férfiaknál meddőség.
Mielőtt szelén tablettát kezdünk el szedni, érdemes néhány életmódbeli változtatást végezni. Csökkentsük az alkohol és a cigaretta mennyiségét, végezzünk stresszoldást, és vezessük be az étrendünkbe a szelénben gazdag ételeket.
A Huntington Egészségtudományi Főiskola szerint a szelén ajánlott napi adagja felnőtteknél 25-50 mikrogramm, terhes és szoptató nőknél 70 mikrogramm. Ezt szelén tartalmú ételekkel könnyedén biztosíthatjuk.
Ha gyors segítségre van szükség a szelénszint emeléséhez, akkor érdemes szelén tablettát szedni kúra-szerűen. Étrend-kiegészítő választásánál mindenképpen tartsd szem előtt az alábbi szempontokat:
Jó minőségű szerves szelént tartalmazó étrend-kiegészítők:
Szöllősi Adrienn