A székrekedés nem elhanyagolható probléma. Hosszú távon komolyabb egészségügyi gondokat okozhat, súlyossá is válhat. Sokféle oka lehet a székrekedés kialakulásának. Ha nem csak egyszer-egyszer, hanem rendszeresen előfordul veled, nem feltétlenül jó, ha hashajtóhoz nyúlsz. Érdemes kipróbálnod néhány jól bevált ősi módszert székrekedés ellen, melyekkel elkerülheted a drasztikus hashajtók alkalmazását és kíméletesen, mégis eredményesen szüntetheted meg a székrekedést.
A székrekedés lehetséges okai
A székrekedés hátterében többféle ok is megbújhat. Okozhatják pszichés tényezők – például stressz –, a hirtelen elfogyasztott túl sok és nehéz étel, ételallergia (pl. glutén, fehérje, tej, stb.), de akár a túlzásba vitt hashajtóhasználat is. Ezek a szerek ugyanis renyhévé teszik a vastagbelet, így lassítva annak mozgását.
A székrekedés okai lehetnek:
Mozgásszegény életmód
Gyógyszerek mellékhatásai
Nem elegendő folyadékfogyasztás
Elégtelen rostbevitel
Étel allergia (glutén, fehérje, tej, stb.)
Emésztési problémák (akár betegségből adódó)
Pajzsmirigy alulműködés
Pszichés okok
1. Lekvár – a nagyi tanácsára
Jól bevált népi gyógymód székrekedés esetén a szilvalekvár. Egyél néhány kanállal étkezés után. A szilva nem csupán azért jó, mert rostban gazdag, hanem mert szorbitolt tartalmaz, mely enyhe hashajtó hatással bír. Ha ez nem használ, próbáld ki a gyógyszertárakban vagy reformboltokban kapható Tamarin lekvárt. Ez kifejezetten hashajtó hatású termék, mely édesköményt és koriandermagot is tartalmaz. A készítmény veszélytelen, kismamák és gyermekek is nyugodtan fogyaszthatják.
A székrekedés leggyakoribb kiváltó oka a rostszegény táplálkozás. Ha nem fogyasztasz elegendő mennyiségű gyümölcsöt, zöldséget, valamint müzlit, búzakorpát, akkor az emésztésed lelassul. Az oldhatatlan rostok folyadékot szívnak magukba, melynek következtében megakadályozzák a széklet besűrűsödését, így könnyítve annak haladását a vastagbélben. Ha azonban el akarod kerülni a puffadást és a hasi görcsöket, csak fokozatosan emeld a rostbevitelt. Reggelire egyél zabpelyhet vagy zabkorpát – joghurtba vagy narancslébe keverve -, és napközben se feledkezz meg egy-egy gyümölcs vagy zöldség elfogyasztásáról!
3. Homeopátia – a gyengéd segítség
A kanadai gyömbér – hydrastis canadensis – egy Észak-Amerikában termő gyömbérfajta. Ennek a növénynek a szárított gyökereit használják fel a homeopátiás szer készítésekor. A gyömbér jól ismert vérkeringést fokozó tulajdonsága jó hatással van a székrekedéses tünetek enyhítésére.
4. Mozogj!
Ne feledkezz meg a rendszeres sportról sem. Az ülőmunka, a mozgásszegény életmód negatív hatással lehet többek között az emésztésedre is. A testmozgás nemcsak javítja fizikai erőnlétedet, de kiegyensúlyozottabbá tesz, fokozza a tested vérellátását, ráadásul megmozgatja a belső szerveket is. Mindezek miatt pedig gyorsabbá válik az anyagcseréd és az emésztésed is. Nem szükséges megerőltető sportokat választanod, sokszor a lazító, nyújtó tornagyakorlatok is rengeteget segíthetnek. Kiváló döntés lehet számodra az úszás, a jóga, a könnyű esti vagy reggeli séta – ez utóbbi különösen jó hatással van a székrekedés elmulasztására.
5. Sok folyadék
A székrekedés egyik oka lehet a folyadékhiány. Ha nem iszol meg naponta két-három liter folyadékot, a széklet összesűrűsödik a szervezetben, és mozgása lelassul, aminek következtében ritkábbá válik a székletürítés. Legjobb, ha mindjárt reggel – közvetlenül a felkelést követően – megiszol egy nagy bögre enyhe hashajtó hatású gyermekláncfű teát. Jó választás lehet a fekete tea is, mivel koffeintartalmának köszönhetően serkenti a bélműködést. Ugyanakkor nem szabad túlzásba vinned ez utóbbi fogyasztását, mert vízhajtó hatással is rendelkezik.
Ha nem kedveled a teát, egy csésze forró víz citrommal – esetleg mézzel – ízesítve is megteszi. De szinte bármilyen folyadékot fogyaszthatsz – a gyümölcslétől kezdve a levesen át egészen a tejig - mindegyik serkentőleg hat az emésztésedre.
6. Probiotikumok fogyasztása
Az egészséges bélflóra kulcsszerepet játszik a megfelelő emésztésben és a rendszeres székletürítésben. A probiotikumok, vagyis a jótékony baktériumok segítenek helyreállítani a bélrendszer egyensúlyát, támogatják az emésztést és csökkenthetik a székrekedés kialakulásának esélyét. Természetes forrásból is pótolhatjuk őket, például joghurt, kefir, savanyú káposzta fogyasztásával, de szükség esetén probiotikum kapszulák formájában is elérhetők. Ha hosszabb ideje fennálló székrekedéssel küzdesz, érdemes lehet egy probiotikum-kúrát beiktatni a mindennapokba.
Székrekedés bárkinél előfordulhat, még akkor is, ha úgy érzi, egészségesen táplálkozik és rendszeresen sportol. Azonban egy utazás, néhány stresszes nap vagy magánéleti problémák azonnal felboríthatják a normális menetrendet. Ilyenkor érdemes a természet nyújtotta lehetőségekkel megoldást találni. Székrekedés ellen bevethetünk frissen préselt gyümölcsleveket is, amelyek természetes módon segítik az emésztést és hozzájárulnak a bélmozgás serkentéséhez.
Biztosan hallottad már a mondást, mely szerint „napi egy alma az orvost távol tartja”. Nos, ez nem is áll annyira messze az igazságtól. Az alma minden része jótékony hatású, ráadásul remek vitamin és ásványi anyag forrás. Ami viszont még ennél is fontosabb, hogy nagy mennyiségben tartalmaz egy pektin nevű anyagot, amely rendkívül jótékony hatású a beleinkre nézve. Ezért is javasolják, hogy hasmenés vagy székrekedés esetén egyél meg egy-két szem almát.
A székrekedés nem egy kellemes állapot, azon felül hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet. Mindenképpen meg kell szüntetni ezt az állapotot. A gyógyszertári, kémiai úton előállított hashajtókat azonban érdemes elkerülni és inkább a természetes, növényi hashajtókhoz fordulni. Ismerkedj meg ezekkel a hashajtó gyógynövényekkel!
A svédkeserű egy különleges gyógynövény kivonat, mely több, mint 40 alkotórészből készül. A svédkeserű értékes hatóanyagainak köszönhetően sokféle problémán segíthet. Alkalmazható külsőleg és belsőleg, attól függően, hogy milyen jellegű panasz kezelésére van szükség. Mellékhatása nem ismert. A Maria Treben alkoholmentes svédkeserű gyermekeknek is adható.
Az anyagcsere gyorsítás kérdése legtöbbször a túlsúly vagy pajzsmirigy probléma miatt merül fel. Azonban a nem megfelelő anyagcsere sok más egészségügyi problémát is okozhat. Az emberek többsége inkább lassú anyagcserével küzd, mint gyorssal. Blogunkban adunk néhány természetes tippet arra, hogy hogyan pörgesd fel az anyagcserédet természetesen!
Nem feltétlenül csak a helytelen életmód felelős a székrekedés kialakulásáért. A kiváltó okokat érdemes tisztázni, mielőtt bármilyen kezelésbe kezdenénk. A kémiai úton előállított hashajtókat célszerű kerülni, mert ezek számos mellékhatással bírnak. Ha szükségessé válik valamilyen hashajtó alkalmazása, inkább természetes, gyógynövényes megoldásokat keressünk.