Vazelinről tabuk nélkül

Sok blogon olvasni mostanában, hogy milyen széles körben alkalmazzák a nők a vazelint. Hajvégápolónak, házi krémpirosító készítéséhez, sminklemosáshoz, sőt, ajakápolónak is. De mi is ez a sokak által használt összetevő, és valóban jó-e, ha használjuk? Ebben a cikkben leplezetlenül beszélek a vazelinről.

Vazelin

Mi is a vazelin?

A vazelin (más néven petrolátum vagy puha paraffin) egy kőolajból gyártott szintetikus anyag. Megmarad a bőr felszínén, nem szívódik fel, a pórusokat elzárja, a nedvességleadást, bőrlégzést akadályozza, huzamosabb használata leblokkolja az egészséges bőrfunkciókat, törékennyé teszi a bőrt. A reklámokban ezt a funkciót szokták úgy emlegetni, hogy "hosszan hidratálja a bőrt", meg hasonlók. Hát igen, ha egy zacskót húznál magadra, valószínűleg nem száradnál ki, de nem is éreznéd túl jól magad. A bőröd is így van a kőolajjal.

Ezeket a kőolajból előállított "hulladék" anyagokat a növényi olajok, vajak helyett használják krémekben, mert sokkal, de sokkal olcsóbbak. Te viszont ne használd őket, ha jót akarsz a bőrödnek!!! Bármilyen hidegen sajtolt növényi olaj, vagy a shea vaj kiváló testápoló szer.

Vásárláskor minden esetben érdemes elolvasni a kozmetikumokon található összetevők listáját. Az egyes anyagokat mennyiségileg csökkenő sorrendben sorolják fel.


Milyen összetevőket kerülj?

  • paraffin
  • petrolatum
  • vazelin
  • mineral oil
  • ceresin
  • microkristallina wax
  • polyisobutane
  • polydecene

Ha ezek közül valamelyik elől található az összetevők listáján, akkor biztos lehetsz benne, hogy olcsó kőolajszármazék alkotja a vizsgált krém, testápoló alapját. Ezek az anyagok nem szívódnak fel, hanem a bőr felszínén maradva eltömik a pórusokat, gátolják a bőrlégzést, a verejték eltávozását. Tartós használatuk során ezek is leszoktatják a bőrt saját krémanyagainak megtermeléséről, s a szárazságérzet mellett a mitesszerek számát is megnövelik.

OlívaolajHelyette válassz inkább természetes növényi olajokat, amelyek mélyen ápolják a bőrt. Sok növényi olaj bőrpuhító tulajdonsága mellett egyéb jótékony hatással is rendelkezik.

A körömvirág olaj például gyulladáscsökkentő és hámosító tulajdonságú. Ha pattanásos a bőröd, vagy gyakran kirepedezik a sarkad, kezed, akkor ezt érdemes használnod.

A gránátalma olaja és a rózsaolaj öregedésgátló hatású. Halványítja a ráncokat és lassítja az újabb ráncok kialakulását.

A ligetszépe olaj kitűnő ekcémás, hámló bőr ápolásához.

A homoktövisolaj sebgyógyító tulajdonságú, csaknem heg nélkül gyógyítja például az égési sebeket.

Választhatsz shea vajat vagy kakóvajat is. Hajápoláshoz, bőrápoláshoz egyaránt kiválóak. Szerkezeti felépítésük nagyon hasonló az emberi bőréhez, ezért kimagaslóan jó a felszívódási arányuk. Kevés kell belőlük egy-egy használat során. A bőr mélyebb rétegeiben is kifejtik jótékony hatásukat. Nagyon puhává és rugalmassá teszik a bőrt. Enyhe öregedésgátló tulajdonságúak, a kakaóvaj emellett fényvédő hatással is rendelkezik.



Ártalmas-e a vazelin síkosítóként?

Igen! Igen! Igen!

A fentiekből már jól körvonalazódik, hogy ami nem engedi lélegezni a bőrt, az hasonló hatást vált ki az érzékeny nyálkahártya esetében is. Hatására a kórokozók könnyen elszaporodnak és fertőzést, folyást, gombásodást okoznak.

Sajnos az a tapasztalat, hogy igen gyakori - főként a fiatalok körében - a vazelin használata a szexuális együttlét során. A fiatal férfiak általában maszturbációhoz használják segédeszközként, míg a nők általában a hüvelyszárazságot próbálják síkosítóval ellensúlyozni, megelőzve a kellemetlen érzést a hímvessző behatolása során.

Ez utóbbira azt tudom mondani, hogy egy megfelelő partnerrel erre biztosan nincsen szükség. Ha egy fiatal nő hüvelye száraz marad mire a lényegre kerül a sor, az vagy azt jelenti, hogy az előjáték nem volt kellően célravezető, vagy a nőt lelkileg gátolja valami, és emiatt nem tud a megfelelő izgalmi állapotba jutni.

Változókorban a hormonháztartás lassan átalakul, bizonyos hormonok termelődése fokozatosan csökken. Ezek okozzák az ún. klimaxos tüneteket, melyek között előfordul a hüvelyszárazság is.

Ha a problémára átmenetileg nem találtok megoldást, és mindenképpen szükség van síkosítóra, legalább ne a vazelint válasszátok. Ma már természetes anyagokból készült, kifejezetten intim területre készített bio síkosítókat is lehet kapni. Ezekben megbízhattok, de szerintem túlzásba ezt sem érdemes vinni. Mindenképpen dolgozzatok a valódi probléma feltárásán és keressetek rá hosszútávú megoldást.

vazelin hatasai

 

 

Szöllősi Adrienn

Forrás: http://bankanita.blogspot.hu


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Bőrápolás