Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Természetes memóriajavító tippek

Az emlékezeted az egyik legfontosabb dolog, amid van. Ezért, ha a memóriavesztés tüneteit tapasztalatod - például gyakran elfelejtesz dolgokat, sokszor nem jutnak eszedbe szavak, kifejezések – akkor érdemes kipróbálnod olyan természetes megoldásokat, amelyek segítenek javítani a memóriát, serkentik az agyműködést.

Természetes memóriajavító tippek, memóriajavító gyógynövényekGenetikai okok és bizonyos betegségek is kiválthatják a memóriavesztést. A legtöbb esetben azonban életmódunk felelős érte. Jó hír, hogy ezen könnyen változtathatunk és számos természetes megoldást is segítségül hívhatunk.

Milyen okok állhatnak a memóriavesztés mögött?

 

1. Gyógyszerek

Vannak olyan gyógyszerek, amelyek "ellustítják az agyat", és emiatt elveszíted a konkrét részletekről való emlékeidet. Ez a helyzet a következőkkel:

  • Antidepresszánsok
  • Antihisztaminok
  • bizonyos vérnyomás szabályozó gyógyszerek

Ha teheted, inkább természetes alternatívákat válassz a gyógyszerek helyett.

 

2. Hormonális változások

A hormonális változások egyike azon tényezőknek, amelyek nehézséget okozhatnak a koncentrálásban és fokozhatják a feledékenységet. Ilyen hormonális változások következhetnek be a terhesség vagy menopauza idején. Azonban ez csak átmeneti, a hormonális változások lezajlásával megszűnhetnek a panaszok.

 

3. Alváshiány

Az alváshiány jelentősen rontja a koncentrációs képességünket és a memóriánkat. Az agysejtek nem tudnak regenerálódni, a fáradság eltompítja az agyat. Az alváshiány nem csupán azt jelenti, hogy keveset alszunk. Ha rossz minőségben, éberen alszunk, vagy gyakran felébredünk az éjszaka folyamán, szintén alváshiánnyal kell számolnunk. Akkor vagyunk igazán kipihentek, ha legalább 7-8 órát alszunk és azt megfelelő minőségű, összefüggő mély alvásban tesszük.

 

4. Stressz

A stressz bizony komoly oka lehet a romló memóriának. A stressz alapvetően egy védekező mechanizmus arra az esetre, ha veszélyhelyzetbe kerülünk. Ilyenkor a szervezet kikapcsolja azokat a funkciókat, amelyek a túléléshez kevésbé szükségesek és felpörgeti azokat, amelyek elengedhetetlenek a veszély elhárításához. Így például az agyban „kikapcsolja” a szaporodásért felelős területet, a felesleges információkra való emlékezést, az emésztést és az alvási funkciót. Megemeli viszont a vérnyomást, fokozza a fájdalomcsillapító hormonok termelését és az immunrendszer működését. Ebből látható, hogy az állandó stressz következtében leginkább alváshiánnyal, emésztési problémákkal, meddőséggel, magas vérnyomással és memóriazavarral számolhatunk.

 

5. Nyugdíjba vonulás

A nyugdíjazás egy választóvonal az ember életében. Sokan nem maradnak igazán aktívak, célt vesztenek, nem tudják lefoglalni magukat megfelelő tevékenységekkel, depresszióba esnek és feleslegesnek érzik magukat. Az aktivitás csökkenése azonban kihat az agyi működésre is. Szendi Gábor a Tények és Tévhitek oldalon írt egyik cikkében tudományos bizonyítékokat sorakoztat fel arra, hogy ha nem eddzük az agyunkat, az agy nem használt területi sorvadásnak indulnak. Ez pedig bizonyos képességek és készségek csökkenését és a memória romlását idézheti elő.

Memóriajavító készítmények a webáruházban>>>

 

Természetes memóriajavítók
 

1. Maradj aktív minden életkorban!

A fizikai aktivitás csökkenti a memória elvesztésének kockázatát. Serkenti az új agysejtek termelődését is. A kardiovaszkuláris edzés a leghatékonyabb erre. Mozogj sokat, sportolj, amennyit csak lehet!

Tartsd az agyadat is edzésbe, néhány egyszerű, hétköznapi tevékenység napi szintű gyakorlásával: olvass minden nap, fejts keresztrejtvényt, játssz stratégiai vagy logikai játékokat.

Nagyon fontos, hogy megtanuld levezetni a feszültséget, és oldani a stresszt. Használhat néhány légzési technika, meditációs vagy jóga gyakorlat, vagy akár egy nagy séta a szabadban.

Mindezeket megfelelő idejű és minőségű pihenéssel kell kiegészíteni. Az alvás alapvető a kognitív funkciókhoz.

 

2. Memóriajavító gyógynövények és élelmiszerek

Az agyi aktivitás megőrzését támogathatod gyógynövény készítményekkel.

Ginkgo biloba: A Ginkgo biloba olyan gyógynövény, amely képes növelni a keringést a kapillárisokban. Emellett megnöveli az érfalak ellenálló képességet is. Teaként napi két csészével is lehet fogyasztani. Ha nem szereted a teát, akkor cseppek vagy kapszula formában is szedheted. A tea azonban mindenképpen a legtermészetesebb formája.

A ginkgo bilobáról azonban tudni kell, hogy vérhígító hatású. Hasonló típusú gyógyszerekkel nem szabad együtt szedni és műtéti beavatkozások előtt legalább két héttel érdemes felhagyni a ginkgo biloba kúrával, mert megnehezíti a véralvadást.

Ginseng: A ginseng segíti a vér áramlását az agyadban. Ez azért van, mert értágítóként működik. Így növeli az agy munkaképességét, segíti a koncentrációt és megkönnyíti a tanulást. Emellett egyébként remek immunerősítő is. Akár tea, cseppek vagy kapszula formában is fogyasztható.

Áfonya: Az antocianinok nagy számának köszönhetően az áfonya pozitív hatással van a kognitív funkciókra. Ez magában foglalja a memóriát, a tanulási képességet, az idegsejtek közötti jobb kapcsolat megteremtését. A sötét bogyós gyümölcsök jótékonyan hatnak az erek állapotára és vérkeringésre, így az agyi erek karbantartásában is jelentős szerepük van.

Dió: A dió kiváló tápanyagforrás az agy számára. Magas omega-3 zsírsav- és az E-vitamin tartalmuk miatt rendkívül hatékonyak a kognitív romlás leküzdésére. Erősítik és növelik emlékezetünket. Érdemes naponta 10-20 szem diót elfogyasztani, ezzel sokat tehetünk a szellemi frissességünk megőrzéséért.

Spenót: A spenót egyike a leginkább ajánlott élelmiszereknek a memória megőrzéséhez. Magas lutein tartalmának köszönhetően agysejt védőként működik. Megakadályozza a degenerációt. A benne lévő folsav is segít megelőzni a memória elvesztését és növelni koncentrációt. A spenótot leginkább főzeléknek készítik el, ami sok fokhagymát is tartalmaz. A fokhagyma köztudottan érrendszer védő hatású, mely szintén hozzájárul az agy egészséges működéséhez.

Lecitin: A lecitin nagyon fontos tápanyag, mely nagyban hozzájárul az optimális sejtműködéshez. Gyakran emlegetik úgy, mint az idegek táplálékát. Szellemi és fizikai kimerültség esetén segíti a szervezet regenerálódását, javítja a koncentrációképességet és a memóriát. Nagy mennyiségben tartalmazzák a különféle növényi olajok (pl. szójaolaj, repceolaj és napraforgóolaj), a hüvelyesek, a búzacsíra, a teljes kiőrlésű gabonák. Állati eredetű forrásai a máj és a tojás.

Memóriajavító gyógynövény teák a webáruházban>>>

memoriajavito-gyogynovenyek

 

 

Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészségtippek