Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Magnézium

Magnézium

A magnézium azok közé az ásványi anyagok közé tartozik, melyet a szervezetünk nem képes előállítani, így pótlásáról nekünk kell gondoskodnunk. A magnézium szinte minden sejtünkben megtalálható. Részt vesz az anyagcsere folyamatokban, nélkülözhetetlen több száz fontos enzim működéséhez, a csontok felépítéséhez, az izmok megfelelő működéséhez.

Magnézium napi szükséglet, magnézium hiány tünetei

  • A magnézium segíthet az infarktus és a szívritmuszavarok megelőzésében, növelheti a szívizom energiaellátását és csökkentheti a vérnyomást.
  • A magnézium nélkülözhetetlen az izmok elernyedéséhez, enyhítheti a izomgörcsöket, illetve gyorsíthatja sportsérülések (pl. izomhúzódás) gyógyulását.
  • Görcsoldó hatásának köszönhetően enyhíti a menstruációs görcsöket.
  • Csontépítésben játszott szerepe miatt nagyban hozzájárul az egészséges csontszerkezet megőrzéséhez, így a csontritkulás megelőzésében is segítségünkre lehet.
  • A magnéziumnak hörgőtágító hatása is van. Asztmában szenvedőknek ezért jótékony lehet.
  • A magnézium javítja a memóriát is. Több kutatás is alátámasztja, hogy a magnézium javítja a kognitív képességeket, fejleszti a tanulási képességeket. Ugyanakkor idősebb korban a csökkent magnéziumszint a memória romlását okozhatja.

 

Mennyi a napi magnézium szükséglet?

A szervezet kiegyensúlyozott működéséhez egy átlagos felnőtt embernek napi 250-375 mg közötti magnéziumra van szüksége. Bizonyos életszakaszokban és betegségeknél azonban a szervezet magnéziumigénye megnő. Terhesség alatt például a magzat megfelelő fejlődéséhez akár 350-375 mg

is szükséges lehet napi szinten. Menopauza idején is magasabb a magnéziumigény, hiszen a hormonális változásokkal csontritkulás is kialakulhat. A csontjaink egészségének megőrzéséhez több más vitamin és ásványi anyag mellett - a magnézium bevitel növelésével is hozzájárulhatunk.

Szerves magnézium tabletták a webáruházban>>>

 

Magnézium hiány okai és tünetei

Magnézium hiányt legtöbbször a helytelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, a fokozott stressz és bizonyos életviteli sajátosságok okozhatnak. A sportolók magnéziumigénye magasabb, mint egy átlagos emberé. Terhesség és szoptatás idején szintén több magnéziumra van szükség.

A tartósan alacsony magnéziumszint gyermekeknél lelassíthatja a csontnövekedést, felnőtteknél szívritmuszavarokat okozhat. Emellett jelentkezhet gyakori fejfájás, depresszió, koncentrációs zavarok, tanulási nehézségek, étvágytalanság, magas vérnyomás.

Terhesség alatt az alacsony magnézium bevitel a magzat fejlődését visszavetheti. Sportolóknál a korai kimerülés, izomgörcsök, izomsérülések, és elégtelen sportteljesítmény jelezheti az alacsony magnézium szintet.

 

Magnézium túladagolás

Egy egészséges szervezetben ez nem igazán lehetséges. A felszívódott magnézium a vesén keresztül választódik ki, vagyis a felesleg a vizelettel kiürül. Túladagolás akkor lehetséges, ha a vesénk nem megfelelően működik. Ezért vesebetegségben szenvedők mindenképpen konzultáljanak kezelőorvosukkal, mielőtt bármilyen étrend-kiegészítőt kezdenének el szedni.

A túladagolás tünetei lehetnek:

  • gyengeség
  • hányinger, hányás,
  • légzési nehézségek
  • alacsony vérnyomás és szívritmuszavarok.

 

Magnéziumpótlás

 

Természetes magnézium források

Tudtad, hogy a zsíros ételek fogyasztása növeli a szervezet magnézium igényét? Célszerű ezért a táplálkozáson változtatni. Kevesebb zsíros ételt fogyassz, helyette több magnéziumban gazdag ételt. Sok magnéziumot tartalmaz például a burgonya, a halfélék, hüvelyesek és a csonthéjas gyümölcsök.

 

Magnézium tabletta

Bizonyos élethelyzetekben előfordulhat, hogy fokozott magnéziumpótlásra van szükséged, amelyet élelmiszerekkel nem tudsz bevinni. Például terhesség vagy szoptatás alatt, élsportolóknak és testépítőknek, bélproblémák esetén (rossz felszívódás), ha tanulási nehézségeket tapasztalsz, vagy sokat stresszelsz.

Ilyenkor a legkézenfekvőbb, hogy veszünk egy doboz magnézium tablettát és kúraszerűen beszedjük. Azonban érdemes tudni, hogy a magnézium tartalmú étrend-kiegészítőknek is lehetnek hátrányai, melyet jó, ha szem előtt tartasz.

Sok étrend-kiegészítő egy olcsón előállítható magnézium vegyületet, magnézium-oxidot tartalmaz. Ennek a bélből történő felszívódása rendkívül rossz, egy tanulmány szerint alig 4%-a szívódik csak fel. Tehát, ha magnézium-oxid tartalmú tablettát szedsz, biztos, hogy elégtelen lesz a magnézium pótlásod, és csak kidobtad a pénzt az ablakon!

A szervetlen magnézium sókat tartalmazó étrend-kiegészítők hashajtó hatásúak. Bizonyos hashajtók kifejezetten tartalmaznak ilyen szervetlen magnézium sókat. Kerüld ezeket!

 

Mi a jó megoldás magnézium pótlásra?

 

Magnézium-citrát

Válassz olyan étrend-kiegészítőt, amely szerves magnézium sókat tartalmaznak. Ilyen például a magnézium-laktát, magnézium-oretát, de legjobb a magnézium-citrát Ez egy természetes magnézium vegyület, a magnézium szervezet számára legjobban felvehető és hasznosítható formája.

Szerves magnézium tabletták a webáruházban>>>

 

Bőrön át felszívódó magnézium

A magnéziumpótlás legjobb és leghatékonyabb módja. Ma már több olyan termék van szerencsére, amellyel ez megoldható. Legnépszerűbbek az Organity Ősi magnézium készítményei. Olaj, gél, testápoló és fürdősó formájában találkozhatsz velük. Előnyük, hogy maximális a bennük található magnézium felszívódása, helyileg szinte azonnal hatnak. Oldják az izomgörcsöt, csökkentik az izomfájdalmat és a vérkeringés útján az egész szervezetbe eljutnak. Mivel felszívódásuk nem a bélrendszeren keresztül történik, így nem irritálják a beleket, nem okoznak hasmenést. Azonban enyhe csípő érzést előidézhetnek a bőrön, és használatukat követően tapasztalhatsz bőrpírt is.

Ősi magnézium készítmények a webáruházban>>>

 


Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Vitamin ABC