Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Fülzúgás, fülcsengés, fülsípolás

Fülzúgás, fülcsengés, fülsípolás természetes gyógymódjai

 

Fülcsengés, fülzúgás okai és kezelése házilag
A fülzúgás, fülcsengés, fülsípolás gyakoribb, mint hinnénk. Azok számára, akiknél jelentkezik ez a tünet, nagyon zavaró, az intenzitásától függően akár „idegtépő” is lehet.
Különösen, ha a környezet elcsendesedik, pl. éjszaka. Ilyenkor külső hanghatások hiányában a fülzúgás vagy fülcsengés még erőteljesebbnek, hangosabbnak tűnik. Így képtelenség aludni! A szűnni nem akaró zúgás, a kialvatlanság bizony komoly következményekkel járhat egy idő után: depresszió, stressz, ingerültség, elkeseredettség, a minden napi tevékenységek során dekoncentráció jelentkezhet.

 

A fülzúgás típusai

A fülzúgást fizikailag az orvosok két csoportba sorolják: objektív és szubjektív fülzúgást különböztetnek meg.

Objektív fülzúgás: ha a fül zúgása és a fül csengése az orvos vagy más személy számára is hallható, vagy ha pulzáló jellegű. Objektív fülzúgás, fülsípolás esetén a hanghallásokat leginkább a fej és a nyak ereinek speciális elváltozása, vagy a középfül és a szájpadlás izmainak fokozott mozgása okozza.

A szubjektív fülzúgás: mások számára nem érzékelhető, fizikai eszközökkel ez a hanghatás nem mérhető. Oka a belsőfülből (csiga, cochlea), eredő és a belsőfülhöz haladó hallópályák és a hallókéreg működési zavara. Mivel a hallókéreg működése a lelki működésekkel is kapcsolatban áll, a fülzúgás esetenként nem testi betegség, hanem lelki egyensúlyvesztésre figyelmeztető vészjelzés is lehet.

 

Fülzúgás lehetséges okai, kísérő tünetei és kezelése

Ha fülzúgástól, fülcsengéstől szenvedsz, nem biztos, hogy a ginkgo biloba a megoldás! A reklámok ezt sulykolják, hozzám meg érkeznek a levelek százával, hogy hónapok óta szedik a különféle ginkgo készítményeket és a fülzúgás nem javul… Nem véletlenül. A fülzúgást, fülcsengést ugyanis nagyon sokféle ok kiválthatja. Mint minden problémánál, a fülzúgásnál is meg kell találni ezt a kiváltó okot, mert az alap probléma célzott kezelése nélkül nem lehet eredményesen kezelni a fülcsengést sem, mivel ez „csak” egy tünet.

Az alábbiakban a leggyakoribb okokat próbáltam csokorba szedni, bízva abban, hogy ez egyfajta iránymutatás lesz arra, hogy akit érint, tudja, merre kell elindulnia. Mindenkit arra biztatok, hogy keresse fel a megfelelő szakorvosokat, hogy kiderüljön, mi az alap probléma. Ha az egyik lehetséges okot sikerült kizárni, menjünk tovább a következő szakorvoshoz, mindaddig, amíg fény nem derül a kiváltó okra!

 

Szív- és érrendszeri megbetegedések

Fülzúgás okai - szív és érrendszeri problémákA tartós fülzúgás gyakori oka valamilyen érrendszeri betegség. Például érszűkület, meszesedés, keringési zavar. Ilyenkor az agy vérellátása nem megfelelő. Az idősebb korban jelentkező fülzúgásnak legtöbbször ez a kiváltó oka. Érintettek lehetnek még a dohányosok is. Ebben az esetben lehet segítségünkre a ginkgo biloba tea vagy kapszula, amely az agy vérellátásának javításával egyben a belső fül keringését is előnyösen változtatja meg. Ez gyakran elegendő a fülzúgás csökkentéséhez, vagy akár megszüntetéséhez is.

A ginkgo biloba vérhígító hatású gyógynövény, ezért alkalmazása körültekintést, sok esetben orvosi felügyeletet igényel. Véralvadásgátló gyógyszerekkel például tilos együtt alkalmazni, műtétek, fogászati beavatkozások előtt pedig célszerű felfüggeszteni a ginkgo biloba kúrát.

Ha érelmeszesedésre derül fény, akkor még alkalmazhatók a galagonya készítmények. A galagonya rugalmasan tartja az érfalakat, segít megelőzni a további lerakódásokat az érfalon. Alacsony vérnyomás esetén hosszú távú alkalmazása nem javasolt, mert a galagonya vérnyomás csökkentő hatású is. Az érfalak egészségét E- és C-vitaminnal is támogathatjuk, melyek szintén az érfalak rugalmasságának megtartását segítik.

 

Alacsony vérnyomás

Az alacsony vérnyomás szintén előidézhet fülzúgást, mivel az agyunk ilyenkor nem jut elegendő oxigénhez és cukorhoz. Gyakran szédülés és fejfájás is kíséri. A fülzúgás ebben az esetben átmeneti, a vérnyomás helyreállításával általában megszűnik. Ha alacsony a vérnyomásunk igyunk meg egy csésze kávét, vagy zöld teát. Emeljük magas tartásba a kezünket, vagy feküdjünk hanyatt és emeljük égnek a lábainkat néhány percre. Sétáljunk ütemesen néhány kört az udvaron, vagy a szobában, hogy élénküljön a vérkeringésünk.

 

Magas vérnyomás

Magas vérnyomásnál is jelentkezhet fülzúgás. Kísérő tünet lehet az izzadás, szapora szívverés, szédülés, fejfájás. Magas vérnyomás esetén csökkentsük a folyadék bevitelt. A láb megfelelő reflexzónájának óvatos masszírozásával azonnali hatást érhetünk el. Mozogjunk minél kevesebbet, legjobb, ha nyugalomba helyezzük a testünket, pl. lefekszünk.

Hosszú távon fehér fagyöngy teával szabályozhatjuk a vérnyomásunkat. Ha stressz miatt száll el gyakran a vérnyomásunk, akkor citromfű vagy orbáncfű tea rendszeres fogyasztásával segíthetünk a stresszoldásban, a szívideg és a gyomorideg megnyugtatásában.

 

Fülzsír vagy víz a fülben

A fülzúgás másik leggyakoribb oka lehet a fülzsírdugó kialakulása, vagy a fülbe került víz.

A fülzsírdugó kialakulása a nem megfelelő fültisztítás eredménye. A fültisztító pálcika helytelen használatával a fülzsírt egyre beljebb nyomkodjuk, így az nem tud kiürülni és elzárja a hallójáratot. Ennek egyik tünete a hallásromlás. Gyerekeknél főként ebből a tünetből vehetjük észre, ha baj van. Ha azt tapasztaljuk, hogy gyermekünk figyelmetlenebb, gyakran visszakérdez, vagy rendszeresen a megszokottnál hangosabban hallgatja a tévét, azonnal vigyük el hallásvizsgálatra.

Fülpálcikával csak a hallójárat bejáratát tisztítsuk óvatosan. A bentebb lévő fülzsír normális esetben ugyanis természetes módon kifolyik, ezért azt csak a külső részeken kell letakarítani. Ha azonban már fülzsírdugó keletkezett, mindenképpen forduljunk orvoshoz, hogy szakszerűen eltávolítsák onnan.

A víz zuhanyzásnál vagy úszás közben könnyen bekerülhet a fülbe. Álljunk féllábra, és hajtsuk oldalra a fejünket. Ugráljunk így féllábon egy kicsit, a víz így sok esetben ki tud ürülni és megszűnik a probléma. Ha nem sikerül, egy-két napon belül keressünk fel egy szakorvost. A fülben lévő víz komoly fülgyulladást okozhat.

Ha gyakran járunk így, használjunk a jövőben füldugót zuhanyzásnál és az uszodában is.

 

Ásványi anyag- és vitaminhiány

Furcsa, de bizonyos vitaminok (pl. B-vitaminok) és ásványi anyagok (pl. cink, magnézium) hiánya is okozhat fülzúgást. Ezek többnyire az idegrendszerünket érintő hiányok. Ha semmi más okot nem találnak, akkor csináltassunk egy vérképet, amelyből fény derülhet ezekre a hiányokra. Pótoljuk kúraszerűen étrend-kiegészítőkkel.

 

Anyagcsere betegségek

Tartós fülzúgás esetén, ha más okot nem találnak, gondolni kell az anyagcsere betegségekre, mint kiváltó okra. Például cukorbetegség, egyes pajzsmirigy megbetegedések. Ezekben az esetekben az alapbetegség célzott kezelése hozhat eredményt.

A vércukor szintet rendszeresen ellenőrizni kell, és az orvos által előírt kezeléssel, vagy gyógynövényekkel normál szinten kell tartani. Gyógynövények közül a fahéj, a kapor és az erdei szeder levél segít a vércukor szint szabályozásában.

Pajzsmirigy betegségek természetes gyógymódjait lásd itt>>>

 

Fülgyulladás, fertőzések

A fül leggyakoribb betegsége - főleg gyermekkorban - a középfülgyulladás, amit baktérium- vagy vírusfertőzés okoz. A fülzúgást a fülben lévő genny váltja ki, amely nyomja a dobhártyát is, ezért igen nagy fájdalommal jár. Szerencsés esetben a genny magától kiürül és megindul a gyógyulás. Célszerű azonban minél hamarabb szakorvoshoz fordulni vele, aki szakszerűen kitisztítja a fület és gyógyszeres kezeléssel segíti a gyorsabb gyógyulást.

Gerani havasi kövirózsa cseppekTermészetes megoldások  fülgyulladásra: meleg sóval vagy meleg vizes palackkal melegítsük a fület. Segíthet a kamilla és körömvirág főzettel történő inhalálás is, melyek gyulladáscsökkentőek. Belsőleg is fogyaszthatjuk ezeket a teákat.

Szintén hatékony az összezúzott fokhagyma, amit gézbe tekerve a tegyünk a fülbe. A fokhagyma illóolaja nagyon jó vírus- és baktériumölő, ezért az ilyen jellegű fülgyulladásnál nagyon hatékony.

A népi gyógyászatban leginkább bevált gyógynövény a kövirózsa. A leveleit zúzzuk össze és gézbe tekerve tegyük a beteg fülbe. Az is jó, ha a levél összenyomásával néhány csepp levet csepegtetünk a fülbe. Ajánlom még a Gerani Havasi kövirózsa cseppet, amely készen kapható és nagyon hatékony fülproblémák esetén. Ha nem tudjuk, milyen eredetű a fülzúgásunk, akkor is segíthet legalább enyhíteni.

Ha valakinek gyakran van középfülgyulladása, érdemes ételallergiára tesztelni. Tapasztalatok szerint 10-ből 9 gyereknek ételallergia okoz rendszeres fülgyulladást.

 

Kosárba

 

Arcüreg- és orrmandula gyulladás

Az arcüreg, orrmandula, vagy a felső légúti megbetegedések lehetnek vírus vagy bakteriális eredetűek. De hasonló tüneteket okoznak a különféle allergiák is. A folytonos irritációtól az orr nyálkahártya megduzzad, az orr nem szelel. A váladék az arcüregben pang, besűrűsödik. Mivel nem tud kiürülni, a fül felé nyomul, ahol fülfájást, fülgyulladást idézhet elő, vagy csak szimplán fülzúgást okoz. Az allergia kezelése, illetve az arcüreg kezelése megoldást jelenthet.

Az allergiánál fontos a bélrendszer tisztítása és az allergén anyagok kerülése.

Bakteriális, illetve vírusfertőzés okozta gyulladásnál kamillás gőzölés, infralámpával történő melegítés, gyulladáscsökkentő gyógyteák fogyasztása javasolt. Párologtathatunk a szobában kamillaolajat, teafa olajat, citromfű olajat. Az illóolajok a levegőből belélegezve segítik a gyógyulást. Ugyanakkor a párologtatással a szoba száraz levegőjét is megszüntethetjük, amely könnyebbé teszi a légzést a beteg számára.

 

Foggyulladás, tályog

A fog gyökerénél keletkező gennyzacskó nagyon alattomos. Általában gyulladás idézi elő a gennyesedést, ami ha nem ürül ki, akkor betokozódik. A gyulladás visszahúzódásával a fájdalom megszűnik, azonban a betokozódott genny ott marad a foggyökérnél egy komoly gócként. Ez aztán szóródik szerte-szét a szervezetben a véráram útján. Komoly allergiát, ízületi gyulladásokat, bőrproblémákat, hajhullást, fülgyulladást okozhat. Ez utóbbinál jelentkezhet a fülzúgás. Rendszeresen ellenőriztessük a fogainkat. Ha régóta tartó, ismeretlen eredetű panaszaink vannak, akkor végeztessünk egy teljes panoráma röntgent a fogainkról és mutassuk meg fogorvosunknak. A genny fogról történő eltávolítása után végezzünk vértisztító kúrát csalánteával, és máriatövis magolajjal. A panaszaink néhány héten belül el kell, hogy múljanak.

 

Nyaki gerinc probléma és vállizom görcs

Fülzúgás okai: nyaki gerinc problémákAz ülőmunka és mozgásszegény életmód miatt gyakran beáll a nyakunk. A hosszú órákon át egy pozícióban tartott fej és nyak izmai lemerevednek, romlik a vérellátás ezeken a területeken. Ha közben a kezünkkel is egyféle mozdulatsort végzünk (pl. gépelünk), a vállizom szintén merevvé válik, görcs keletkezik. Ezek a görcsök akadályozzák a normál véráramlást, ami miatt az agy nem kap megfelelő vért és oxigént. Ettől zúghat a fül, fájhatnak a szemeink, a fejbőrünk, vagy a fejünk is. Fáradékonnyá, dekoncentrálttá válhatunk.

Ha ez a testtartásunk hosszú hónapokon, vagy éveken keresztül napi szinten rendszeres, a nyakcsigolyák elmeszesednek, vagy akár sérv is kialakulhat. A sérv nagyon fájdalmas, de a meszesedett rész is nyomhat ideget, ami fájdalommal járhat. Idősebb korunkra a nyak mozgása beszűkül, vagyis nem fogjuk tudni elfordítani a fejünket teljesen.

Naponta többször végezzünk nyak és válltornát.: vállkörzést, karkörzést, fejkörzést. Az is nagyon jó például, ha leülünk egy székre, veszünk egy nagy levegőt és miközben kifújjuk, szép lassan, szinte csigolyáról csigolyára haladva lehajolunk úgy, hogy a kezünket is lelógatjuk a fejünk mellett a földre. Hajoljunk minél lejjebb (csak ameddig bírunk!), a fejünket a két lábunk közé tegyük, ha sikerül. Maradjunk így néhány percig. Érezni fogjuk, hogy a hátgerinc megnyúlik, a hátban és nyakban a görcsök oldódnak, a vér a fejünkbe áramlik. Nagyon óvatosan emelkedjünk fel, csigolyáról csigolyára, miközben beszívjuk a levegőt. Ezt kétszer háromszor egymás után végezzük el. Nagyon jó érzés. Én például gyakran ébredek reggelente lemerevedett hát és nyakizommal és olyankor nem csak az izmaim fájnak, hanem olyan érzés, mintha nem aludtam volna egész esete. A fejem tompa, fáradtak a szemeim, úgy érzem két liter kávé kell, hogy magamhoz térjek. Ilyenkor szoktam elvégezni ezt a gyakorlatot. Teljesen rendbe tesz. Elmúlik a fájdalom az izmaimban, a fejem felfrissül, helyre áll a vérkeringésem. Fél óra múlva teljesen kicseréltnek érzem magam. Javaslom mindenkinek!

Járjunk rendszeresen masszázsra, legalább hetente egyszer. A nyak- és vállproblémák sokszor deréktájról indulnak, ezért ajánlott egy teljes hát-, nyak- és fejmasszázs. Ha nem fér bele az időnkbe vagy az anyagi lehetőségeinkbe, akkor viszont otthon kérjük meg családtagunkat, hogy masszírozzon bennünket. Használjunk ehhez izomlazító, vérkeringést fokozó gyógynövényes masszázsolajokat, krémeket. Nagyon jók a rozmaring, zsálya, borsmenta olajok, a paprikaolajok erre a célra.

 

Tartós zajforrás

Sajnos a gyakori, erős hanghatások rontják a hallást és ciripelést, fülzúgást válthatnak ki. Ha például hangos gépek mellett dolgozunk, vagy sportlövészetet űzünk, esetleg gyakran járunk discoba vagy koncertre, vagy rendszeresen hallgatunk zenét fülhallgatón keresztül, erős zajártalomnak tesszük ki a fülünket. Ha tudjuk, iktassuk ki az erős hanghatást, vagy használjunk fülvédőt. A tartós zajártalom komoly hallásromlást válthat ki, a kor előrehaladtával akár süketséget is okozhat.


Gyógyszer mellékhatások

Bizonyos gyógyszerek tartós szedése, vagy túladagolása szintén oka lehet a fülzúgásunknak.

Ilyen gyógyszerek például:

  • az Acetilszalicilsav és származékai (Aspirin protect és egyéb aspirin tartalmú gyógyhatású készítmények, gyógyszerek),
  • Aminoglycoside antibiotikumok, Gentamycin, Kanamycin, Neomycin, Streptomycin, Tobramycin, Amikacin;
  • a Nonszteroid-gyulladás csökkentők az Indomethacin (Indometacin kúp, tabletta), Ketoprofen, Naproxen, Phenylbutazone, Triciklikus antidepresszánsok, mitriptyline (Teperin), Imipramine (Melipramin), Maprotiline (Ludiomil), Trazodone (Trittico AC), Trimipramine (Sapilent)
  • Kemoterápiás- daganatellenes szerek, Vinblastin, Cisplatin, Carboplatin, Asparaginas.

Ha ilyen gyógyszereket szedünk, tájékoztassuk orvosunkat a fellépő fülpanaszainkról. Ha lehetőség van rá, akkor hagyjuk el az adott orvosságot. A recept nélkül kapható, magunk által választott termékeknél egészen biztosan megtehetjük…

 

Depresszió, alvászavar

Depresszióban szenvedőknél gyakran jelentkezik fülzúgás, aminek elsősorban lelki eredetű oka van. Fordítva is igaz: a tartós ciripelés, szűnni nem akaró sípolás, zúgás a fülben gyakran depresszióhoz vezet. A fülzúgásban szenvedő betegeknél gyakoriak a rejtett szorongásos kórképek, mint pánik, fóbia.

Az alvászavar is gyakran jelentkezik depresszióban szenvedőknél, és náluk a fülzúgás és fülcsengés az esti órákban kifejezettebb A fülzúgás, fülsípolás, alvászavar, szorongás, depresszió kölcsönösen hatnak egymásra, egyik a másikat súlyosbíthatja. A stressz és a neurózis is hajlamosít a fülzúgásra, fülcsengésre.

Az idegnyugtató, szorongás oldó gyógynövények segíthetnek: valeriana, golgotavirág, orbáncfű, citromfű, levendula, komló. Ezeket teaként vagy kapszulaként is fogyaszthatjuk. Nem lehet hozzászokni, mint az antidepresszáns orvosságokhoz, ezért inkább ezeket fogyasszuk. Kicsit több idő kell, míg kifejtik hatásukat, ezért legalább két-három hónapig rendszeresen fogyasszuk. A komló álmosít, ezért csak esete, lefekvés előtt szedjük. Az orbáncfű fényérzékenységet okozhat, ezért a napozást kerüljük a kúra idején.

 

Idegrendszeri betegségek

Fülzúgás oka - idegrendeszeri problémákA fülsípolás, fülcsengés panaszok hátterében a központi idegrendszer betegsége is állhat.

Ilyen fülcsengést, fülsistergést okozó betegségek például az agyi keringészavarok, koponyasérülések és agysérülések, jó és rosszindulatú agydaganatok, de a migrén és epilepszia tünete is lehet a fülzúgás oka.

Az "ostorcsapás" sérülés, baleset, amikor hátulról mennek bele az autóba, szintén gyakran jár fülzúgással és szédüléssel. A fül sérülésének oka, hogy az utasok feje hátracsapódik és a nyak illetve a váll izmaiból abnormális idegimpulzusok jelentkeznek, de az agytörzs sérülése is létrejöhet.

Az agyhártyagyulladások (meningitisek) után is kialakulhat tinnitus, fülbúgás, fülsistergés vagy fülzúgás.

A sclerosis multiplex esetében a fülzúgás, tinnitus az első tünet lehet.

Ha sérülés nem áll fenn, folsav, B6 és B12-vitamin segíthet az idegrendszeri panaszok enyhítésében: pl. stressz eredetű idegrendszeri panaszoknál, mentális és fizikai fáradság esetén. Az idegműködésben és a hallásban egyaránt segíthet még a magnézium és a cink kapszulában történő bevitele.

 

Általános gyógymódok fülproblémákra

 

Reflexológia

Bármilyen eredetű is a fülproblémánk, a megfelelő reflexzónák rendszeres kezelése sokat segíthet. Otthon mi is elvégezhetjük, de ha először állunk neki, előtte kérjük ki szakember tanácsát, vagy olvassunk el egy könyvet a témában. A reflexzónák masszírozásának vannak bizonyos szabályai, amit érdemes betartani a megfelelő eredményhez.

Kezelendő területek: vese, fül, fej, arcüreg, homloküreg

A talptérképet innen töltheted le : talpterkep.pdf

 

Jóga

A jóga testi-lelki harmóniát teremt. Kilazítja az izmokat, átmozgatja a gerincet, így ha fizikailag – főként idősebb korban – nem tudunk intenzív testmozgást végezni, válasszuk a jógát, mint mozgásformát. A jóga a megfelelő légzés elsajátításával oxigénhez juttatja valamennyi szervünket és sejtünket, segíti a véráramlást minden végtagunkban, depresszió és stressz esetén is segíthet. Tehát sok olyan problémára nyújthat megoldást, melyek fülzúgásunk okai lehetnek.

 

Táplálkozás

Ha bármilyen gyulladás van a szervezetben, pl. a fülzúgást előidéző fülgyulladás, mindenképpen kerüljük a tejtermékeket és a magas cukortartalmú élelmiszereket. Ezek ugyanis gyengítik az immunrendszert.

Ha ételallergiára gyanakszunk a vizsgálati eredményig a glutén tartalmú élelmiszereket és az allergén magvakat (mogyoró, napraforgó) is kerüljük.

 

Érdekesség

Maria Treben szerint a svédkeserű fülpanaszoknál is jó: a svédkeserűvel átitatott vatta a fülbe dugva elmulaszthatja a fülzúgást és a fülcsengést. Maria Treben szerint ez a módszer biztosan használ és még az elveszett hallást is visszahozza. Érzékenyebbek alkoholmentes svédcseppel próbálkozzanak, mert az alkohol irritálhatja és kiszáríthatja a bőrt.

fulsipolas-fluzugas-okai-es-kezelese-hazilag

 

 

Szöllősi Adrienn

Felhasznált forrás: www.fulspecialista.hu


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Így gyógyulhatsz