A folsav nélkülözhetetlen szerepet játszik a sejtképzésben, a vérképzésben és a magzati fejlődésben. Hiánya fáradékonyságot, memóriazavart, sőt komolyabb egészségügyi problémákat is okozhat. A legtöbb ember nem is sejti, mennyire gyakori a folsavhiány, különösen terhesség alatt vagy egyoldalú táplálkozás esetén. Ismerd meg a folsav legfontosabb élettani hatásait, a hiánytüneteket, és azt is, hogyan lehet hatékonyan pótolni. Tudj meg mindent arról, miért elengedhetetlen ez a B-vitamin az egészséges működéshez!
Folsav hatása
A folsav, más néven B9-vitamin, vagy M-vitamin, vízben oldódik. Ez jó hír abból a szempontból, hogy nem lehet túladagolni. Rossz hír viszont abból a szempontból, hogy a szervezet nem tudja nagy mennyiségben raktározni, ezért beviteléről napi szinten gondoskodni kell.
A Folsav más vitaminokkal együtt részt vesz a vörösvértestek képzésében, javítja a vas felszívódását. Elősegíti egyes aminosavak anyagcseréjét és a nukleinsavak szintézisét. Vérszegénységet eredményesen lehet vele kezelni, és hozzájárul a méhnyakrák, a mellrák és a vastagbélrák megelőzéséhez is.
Szükséges az agy, a vese, a köztiagy és pajzsmirigy megfelelő működéséhez
elsődleges szerepe van a DNS-szintézisben
fehérvérsejtek, vörösvértestek és a vérlemezkék képzésében
az aminosavak, és nukleinsavak anyagcseréjében
hozzájárul a gyomor-bélrendszer, és a szájnyálkahártya épségéhez
B12-vitaminnal együtt csökkenti az érelmeszesedés, szív-érrendszeri betegségek kockázatát.
Az elégtelen folsav ellátottság születési rendellenességekhez vezethet, (pl. nyitott gerinc). Ezért is fontos, hogy a terhesség alatt a kismama elegendő folsavhoz jusson. Ha az étkezéssel ez nem lehetséges, érdemes étrend-kiegészítő formájában magunkhoz venni.
A folsavhiány első jelei:
fáradtság
nyugtalanság, csüggedtség
szorongás
alvászavar
az életöröm hiánya
szórakozottság, emlékezetgyöngeség
emésztési zavarok
nyelvgyulladás
gyulladás az ajkak nyálkahártyáján
korai őszülés
vérszegénység
Kinek van szüksége folsavpótlásra?
Az egészséges ember emésztési rendszerében a felvett folsavmolekulák fele kárba vész. Sok más körülmény is hozzájárul a folsav pusztulásához vagy kiválasztódásához, így például az alkoholfogyasztás, a gyógyszerszedés, a B12-vitamin hiánya, a fogamzásgátló tabletták, a májbetegségek stb.
Nagy mennyiségű C-vitamin rendszeres bevitele nyomán több folsav ürül a szervezetből, ezért érdemes a C-vitamin mellett folsavat is szedni.
Többletadag folsavra van szüksége annak, aki szeret hosszan napozni, vagy szoláriumba jár, mert a napsugár elégeti a folsavmolekulákat. Végül minden pajzsmirigytúltengéses embernek, vagyis mindenkinek, aki túl élénk, állandó izgalmi állapotban van, kiegészítő adag folsavra van szüksége. Igaz ez a gyakran túlságosan aktív gyermekeinkre is, akik szüntelenül ficánkolnak, az energiáikat lehetetlen visszafogni, és ráadásul növő félben vannak.
A hányással vagy hasmenéssel járó betegségben a szervezet nagyon kevés folsavat tud hasznosítani. A folsav ugyanis biológiailag nem aktív. A bélfalunk hámsejtjei tartalmazzák azt az enzimet, amelynek segítségével a sejtek számára „fogyasztható” állapotúvá alakulnak a folsav molekulák. Tehát ha bélbetegségben szenvedünk, figyelni kell a folsavpótlásra!
Stresszes állapotban is rendkívül magas a folsav szükségletünk.
Terhesség alatt megnő a folsav szükséglet, hiszen a terhesség korai szakaszában a fejlődő embrió gerince csak folsav jelenlétében záródik le tökéletesen. A legtöbb terhes vitamin éppen ezért tartalmaz folsavat is.
A valódi napi szükséglet, amelyet a táplálékkal kell magunkhoz vennünk, körülbelül 0,4 mg. Egy esetleges hiány megelőzésére az anyagcsere-kutatók napi 0,6 mg elfogyasztását javasolják. Várandósok számára ajánlott folsav bevitel jóval magasabb: 0,6 mg - 0,8 mg között van.
A kutatások azt bizonyítják, hogy a mesterséges készítményekből, tehát az étrend-kiegészítőkből nagyobb arányban szívódik fel és jobban hasznosul a folsav, mint a természetes forrásokból. B12-vitaminnal együtt szedve tovább növelhető a felszívódási arány.
Érdemes azt is tudni, hogy a túl nagy folsav bevitel rontja a cink hasznosulását. Ezért ha étrend-kiegészítőként vesszük magunkhoz a folsavat, érdemes cinket is szednünk mellé.
Még jobb, ha olyan komplex készítményt választunk, amely a folsav mellett tartalmaz B12-vitamint és cinket is.
A folsav igazi örömforrás! A folsavnak nemcsak az egészségi állapotunk, hanem hangulatunk szempontjából is nagy jelentősége van. A folsav elengedhetetlen a szerotonin, a noradrenalin és a dopamin aktiválásához, melyek köztudottan szoros összefüggésben vannak az ember hangulatával.
A szerotonin az agyunkban és az idegrendszerünkben csillapító-megnyugtató, boldogító szerepet tölt be. A noradrenalin az aktív nappali örömgyártó, aki lelkesen vezet bennünket harcba a stresszproblémák ellen.Kutatások bizonyítják, hogy a folsav kedvezően hat a depresszióra, azáltal, hogy elősegíti a szerotonin és a dopamin termelését.
A B12-vitamin létfontosságú szerepet játszik az egészséges idegrendszeri működésben, a vérképzésben és az energiatermelésben. Hiánya gyakori probléma, különösen a vegetáriánusok, vegánok és idősebbek körében, és számos kellemetlen tünetet okozhat – fáradtságot, memóriazavart, hangulatingadozást. A cikkben részletesen bemutatjuk, milyen hatással van a B12-vitamin a szervezetre, és hogyan ismerheted fel a hiányát. Megtudhatod, milyen ételekben található meg természetes formában, és mikor lehet szükség étrend-kiegészítőre. Olvasd el, hogy tudd, hogyan őrizheted meg vitalitásod B12-vitamin segítségével!
Várandósság alatt megnő a szervezet folsav igénye! A folsav, alias B9-vitamin, vagy M-vitamin vízben oldódik, ezért nagy mennyiséget nem tud belőle tárolni szervezetünk. Fontos a napi szintű pótlása. Terhesség alatt a folsavnak elsősorban a velőcsőzáródási rendellenességek megelőzése miatt van nagy szerepe.
A babavárás időszakában kiemelten fontossá válik a kismamák számára, hogy a lehető legtermészetesebb, vegyszer-, kemikália- és gyógyszermentes megoldásokat találjanak a terhesség alatt jelentkező kellemetlen tünetek enyhítésére. Szerencsére számos természetes megoldás létezik. Nagyszerű alternatívát kínál például az aromaterápia. Az illóolajok és bázisolajok nem csak a bőrápolásban lehetnek segítőtársaid, de számos egészségügyi problémádra is megoldást jelenthetnek a terhességed alatti időszakban.
A levendulaolaj azon kevés illóolajok közé tartozik, melyet hígítás nélkül is bátran a bőrünkre kenhetünk. Nem irritál, nem allergizál. Várandós nők, a terhesség bármely szakaszában csillapíthatják vele fájdalmaikat. Kisbabáknál is biztonságosan alkalmazható bőrápoláshoz, fürdetéshez, ezért babakozmetikumok kedvelt összetevője. A baba egy éves koráig azonban javasolt nem a tömény illóolajat, hanem levendula vizet, más néven hidrolátumot alkalmazni.
A leggyakoribb hiányállapot a kismamák között a vashiányos vérszegénység. A vas igen fontos az emberi szervezetnek, legtöbb a vérképzéshez szükséges. Ha nincs elegendő vas az anyai szervezetben, a magzat sem tudja feltölteni vaskészletét, születése után törvényszerűen vashiányos lesz. Mi tehet egy kismama, hogy elkerülje a vashiányos állapotot?
A vashiányos anémia a vérszegénység leggyakoribb formája világszerte. Általában az 1-2 éves gyermekeket és a szülőképes korú nőket érinti. Mik a tünetei és mit tehetünk ellene?