Feketekömény

Nigella Sativa

Feketekömény hatása

Népi elnevezései: szőrös kandilla, kerti katicavirág,kerti kandilla, fekete hagymamag, termesztett katicavirág

 

A Feketekömény jellemzői

A feketekömény Nyugat-Ázsiából származik, ahol nagyban termesztik. Ez az egynyári gyógy- és fűszernövény a mákhoz hasonló gubókban érleli illatos magjait. A magok íze- és illata rendkívül aromás, emlékeztet az ánizsra. Gyógyhatását elsősorban illóolaja adja, melyet rendkívül széleskörűen lehet hasznosítani egészségünk megőrzése érdekében.

Hatóanyag: illóolaj, zsírosolaj, szaponin, nigellin keserűanyag, cseranyag. Nagyon gazdag ásványi anyagokban és fontos B-vitamin forrás is. B1-, B2- és B3-vitamint, folsavat, kalciumot, vasat, rezet, cinket és foszfort is tartalmaz.

 

A Feketekömény gyógyhatásai

A feketeköményt belsőleg és külsőleg is használhatjuk. Belsőleg értékes olaját vagy a magból készített teát fogyaszthatjuk. Külsőleg elsősorban olaját alkalmazzuk.

 

Belsőleg:

Erős antioxidáns hatása miatt gyulladások kezelésére nagyon nagy segítség. Ízületi gyulladásoknál a leglátványosabb a hatása, de autoimmun betegségeknél is nagyon hatékony. Így például kiemelkedő az autoimmun pajzsmirigy megbetegedések kezelésében.

Rendkívül jó az emésztőrendszer számára. Fokozza az étvágyat, epehajtó, vízhajtó, szélhajtó. Segíti az emésztést, oldja a bélgörcsöket. Javítja a májfunkciót, enyhíti a puffadást.

Légzőszervi megbetegedések esetén is javasolt, főként olajos kivonata. Csökkenti a szénanátha, a különféle allergiák, az asztma tüneteit. Bronchitis esetén is jó hatásfokkal alkalmazható. Tisztítja a légutakat, feloldja a letapad nyálkát és segít kiüríteni azt a szervezetből.

A feketekömény olaj az érrendszert is karban tartja, csökkenti a magas vérnyomást.

Immunrendszer erősítő hatását elsősorban antioxidáns tulajdonságának köszönheti, de emellett antibakteriális, vírus- és gombaölő hatású is. Rákmegelőzőként vagy daganatos betegségekben kiegészítő terápiaként is célszerű fogyasztani olaját.

 

Külsőleg:

Különféle bőrbetegségek esetén használható olajos kivonata. Ekcéma, pikkelysömör, kiütések, pattanások kezelésére is alkalmas. Emellett a nagyon száraz, repedezett bőrre testápoló olajként is használhatjuk.

Feketeköménymag olajok és kapszulák a webáruházban>>>

 

Elkészítése, felhasználása

Feketekömény tea: Mozsárban vagy egy kanál segítségével összetörünk 1 evőkanál feketeköménymagot. 2 dl forrásban lévő vízbe dobjuk, és lefedve kis lángon kb. 10-15 percig főzzük. Ezután leszűrjük és szoba hőmérsékletűre hagyjuk hűlni. Apró kortyokban fogyasszuk el, étkezések előtt fél órával. Ajánlott napi adagja maximum három csésze. Kellemes, aromás ital, ha szükséges, mézzel ízesítsük.

Feketekömény olajos kivonat: Olajként hatékonyabb, mint a magból készített főzete. A jó minőségű feketekömény olaj nagy koncentrációban tartalmazza a hatóanyagokat, melyet szervezetünk ebben a formában könnyebben fel tud venni, így nagyobb arányban hasznosul. Megvásárolhatjuk készen is, de elkészíthetjük mi magunk is, az alábbiak szerint.

20 g összetört feketekömény magot 2 dl lenmag-, búzacsíra-, kukoricacsíra-, vagy olívaolajban áztatunk 14 napig, majd leszűrjük. Naponta 2 mokkáskanállal fogyasztunk belőle. Az olajat salátákra is tehetjük, vagy önmagában is fogyasztható.

feketekomeny-olaj-hatasa

 

 

Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Gyógynövény lexikon