Mire jó és hogyan fogyaszd a palástfű teát?

Mire jó és hogyan fogyaszd a palástfű teát?

A palástfű angol megnevezése hűen tükrözi ennek a gyógynövénynek a fontosságát a női egészségre vonatkozóan: "Lady’s Mantle", azaz „Női köpeny”. A legtöbb női problémára megoldást jelenthet a palástfű tea rendszeres vagy kúraszerű fogyasztása, kezdve a menstruációs problémáktól a teherbeesés segítésén át, a változókor kellemetlen tüneteinek enyhítéséig.

Palástfű teák a webáruházban>>>

Palástfű tea elkészítése, adagolása, fogyasztása, gyógyhatásai

 

Hogyan segít a palástfű tea a női bajokon?

 

Menstruáció

A palástfű egyik legfőbb jótékony hatása, a menstruációs ciklus szabályozásának képessége. Serkenti a progeszteron termelését, amely elengedhetetlen a szabályos periódusokhoz - alacsony progeszteronszint esetén a petesejtek nem tudnak leválni, és a menstruáció szabálytalan lehet.

A progeszteron szint javításának képessége miatt a palástfű az egyik legjobb gyógynövény a termékenységi problémák leküzdésére. Serkenti az ovulációt, miközben erősíti a méh fogamzásra kész állapotát.

A tanninban gazdag palástfű alkalmas az erős menstruációs vérzés csillapítására is. A tannin, vagy csersav, összehúzó és vérzéscsillapító tulajdonságokkal bír. 

Menstruációs görcsök esetén is bevethető ez a gyógynövény. A benne lévő szalicilsav és quercetin fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásúak, így enyhítik a menstruációs fájdalmat.

 

„Barnázás”

A menzesz előtti „barnázást”, azaz pecsételő vérzést, sokszor a túl sok ösztrogén, vagy a túl kevés progeszteron okozza (orvos feladata kideríteni pontosan!). A palástfű stimulálja a progeszteron termelést, ezáltal segíthet helyreállítani az ösztrogén és a progeszteron egyensúlyát a női szervezetben. Az az ideális, ha nem barnázással, hanem azonnal élénkvörös vérrel indul a menstruáció. Ha rendszeresen van pecsételő vérzésed a menzeszed előtti napokban, érdemes a ciklusod második felében palástfű teát fogyasztanod.

 

Fehérfolyás

A különféle állagú, színű és mennyiségű hüvelyváladék mindig mutatja a fennálló problémát. A váladékozás a hüvely természetes védekezése, melynek segítségével megpróbál megszabadulni a kórokozóktól, gombáktól. A fehérfolyás a ciklus közepén normális egy-két napig, ilyenkor sűrű, fehér, szagtalan váladék ürül a hüvelyből, amely nyomot hagy a fehérneműn. Ha máskor jelentkezik, nagyobb mennyiségben, hígabb, és enyhén kellemetlen szagú, akkor valamilyen bakteriális fertőzéssel állhatunk szemben. Ez általában a hüvely pH-jának felborulása előzi meg, mely utat enged a baktériumok kártékony hatásának. Akár egy műszálas fehérnemű, az immunrendszer átmeneti legyengülése, tartós stressz, egy irritációt okozó tusfürdő vagy mosószer, vagy egy új szexuális partner is előidézheti.

A palástfű képes megszüntetni a fehérfolyást és néhány nap alatt helyreállhat a rend az intim területeken. Ilyenkor belsőleg és külsőleg is javasolt alkalmazni a főzetét.

 

Menopauza

A palástfű hatása a progeszteronreceptorokra csökkentheti a változókorban jelentkező hőhullámok, az éjszakai izzadás, a szorongás és a hangulatváltozások jelentkezésének gyakoriságát és intenzitását.

Elősegíti az „ösztrogén dominancia” kezelését is, amely állapot sok nőt érint. A kor előrehaladtával a női szervezet több ösztrogént és kevesebb progeszteront termel, ami tartósan felboríthatja a női hormonegyensúlyt. Ez számos egészségügyi problémához vezethet a nőknél. A palástfű azon képessége, hogy stimulálja a progeszterontermelést, egyensúlyban tudja tartani ezeket a fontos hormonokat, ami elősegítheti a menopauzával általában összefüggő számos kellemetlen tünet enyhítését.

 

A palástfű tea egyéb gyógyhatásai

A palástfű szalicilsav tartalma nem csupán a menstruációs fájdalmakra jó. Serkenti az emésztést is, és enyhíti a gyomorgörcsöket. A szalicilsav fájdalomcsillapító hatású, így a palástfű fejfájás és migrén esetén is segíthet.

Csersav tartalma összehúzó hatású, enyhe hasmenés ellen hatékony.

Kiváló gyógynövény a sebgyógyításhoz, segít helyreállítani a sérült bőrt, gyulladáscsökkentő és bőrnyugtató hatása miatt ekcéma, pattanások és bőrpír esetén is alkalmazható.

 

Hogyan készítsd el?

Palástfű tea elkészítése: a palástfűnek a szárát, levelét és virágját, azaz lágy részeit használjuk fel. A lágy növényi részekből mindig forrázással készítünk teát. Ehhez gyöngyözésig forraljuk a vizet, majd levéve a tűzről, ráöntjük a növényre. 2,5 dl vízhez kb. 1-2 teáskanálnyi palástfüvet adunk. A forrázatot lefedjük és legalább 5 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Palástfű tinktúra elkészítése: legjobb friss növényből készíteni, de ha más nincs, akkor a boltokban kapható szárított változat is jó. Egy 2 dl-es sötét üvegbe tegyél egy evőkanálnyi palástfüvet, majd öntsd fel 40%-os alkohollal. Zárd le, majd hagyd állni 3 hétig fénytől védett, szoba hőmérsékletű helyen. Néhány naponta nézz rá, rázogasd meg. 3 hét múlva szűrd le és fogyasztható.

Palástfű teák a webáruházban>>>

 

Hogyan fogyaszd a palástfű teát?

Belsőleg és külsőleg is alkalmazható különféle problémákra akár főzete, akár alkoholos kivonata. Kezdjük azzal, hogy mikor nem ajánlott: 3 éves kor alatti gyerekeknek és terhesség alatt nem szabad belsőleg fogyasztani! Minden más esetben az alábbiak szerint javasolt:

Barnázás esetén: csak a menstruációs ciklusod második felében, a menstruációd első napjáig fogyaszd, tehát összesen két héten át. Teaként napi egy bögrével, vagy tinktúraként napi egy kávéskanállal, folyadékba téve, étkezések előtt bevéve. Ezt minden hónapban megismételheted, ameddig a probléma fennáll.

Menstruációs fájdalom, erős havi vérzés esetén: a mensturációd alatt igyál minden nap 1-2 bögrével a teából, vagy napi 1-2 kávéskanál tinktúrát folyadékba téve.

Szabálytalan menstruáció: legalább két-három hónapig napi egy bögre palástfű teát igyál. A kúra megismételhető később, ha a menstruációs ciklusod mégsem állt be.

Menopauza: klimaxos tünetek esetén rendszeresen is fogyasztható a teája. Nem szükséges azonban minden nap inni, ha a tünetek enyhék, vagy csak megelőzésként szeretnénk alkalmazni. Ilyen esetekben két-három naponta egy-egy bögre palástfű teát igyunk meg két főétkezés között. Rendszeres vagy erősebb tünetek esetén naponta egy-két bögrével igyuk, ameddig szükségesnek tartjuk.

Fehérfolyás esetén: belsőleg is fogyassz két héten keresztül napi egy bögrével, emellett helyileg alkalmazd legalább 5 egymást követő napon. A langyosra hűtött palástfű teát öntsd bele hüvelyzuhanyba, és alkalmazd fürdés közben. Ülőfürdőt is készíthetsz, melyhez 4 evőkanál palástfüvet forrázz le fél liter vízzel, majd hagyd állni 10 percig. Szűrd le és öntsd a fürdővízhez. Legalább 20 percet üldögélj benne. Az ülőfürdőt is legalább 5 egymást követő napon át végezd el.

Bőrproblémák, sebek kezelése: Legjobb, ha borogatást készítesz. Ehhez 4 teáskanál palástfüvet forrázz le félliter vízzel, hagyd állni 10 percig, majd szűrd le. Egy tiszta pamutot márts bele a főzetbe, és tedd a problémás területre. Naponta többször megismételhető, ameddig szükséges. Lábon, háton, kézen, hason jelentkező ekcéma, bőrpír és aknék esetén ülőfürdőt is alkalmazhatsz a borogatás mellett. A főzetet ilyenkor add a fürdővízhez, és üldögélj benne legalább 15-20 percig. Figyelj arra, hogy a problémás területeket ellepje a víz.

Enyhe hasmenés esetén: a hasmenés jelentkezésekor kezdd el inni, napi egy-két bögrével. Addig fogyaszd, ameddig a hasmenés meg nem szűnik, de legfeljebb 5 napon át. Ha öt nap múlva is fennáll a hasmenés, mindenképpen fordulj orvoshoz!

Szöllősi Adrienn

 


Szöllősi Adrienn


Kapcsolódó cikkek

Tartalomhoz tartozó címkék: Tea sarok